"Европейският съюз е организация, доминирана от една държава. Не можем да го крием -тази държава е Германия. ЕС е толкова силно доминиран, че натискът над конкретни политици е огромен. Ако ЕС не се откаже от този път, той е обречен да отиде в миналото."

Това заяви Ярослав Качински - най-влиятелният политик в Полша, след като останалите 27 държави съюза пренебрегнаха несъгласието на Варшава и одобриха нов мандат за председателя на Европейския съвет, полякът Доналд Туск.

Премиерът Беата Шидло по инструкции на Качински, който е лидер на управляващата партия "Право и справедливост", се опита да отложи даването на нови 30 месеца на Туск днес или поне да предизвика дебат за качествата и действията му досега. Но останалите страни на практика изобщо не се занимаваха надълго с въпроса и взеха предизвестеното решение.

Варшава прекрасно знаеше, че кампанията срещу стария личен политически съперник на Качински няма да успее, включително защото тя не се съобразяваше с правилата за избора на предсетател на Съвета.

Дори Виктор Орбан, който е идеологически съюзник на Качински в ЕС, каза преди заседанието, че "Туск не е оценяван лично, а става дума за това, че европейската политика е организирана на паритйна основа, той е кандидат на Европейската народна партия и ние подкрепяме нейния кандидат."

Колегата му Джоузеф Мускат от временния председател Малта, припомни: "Правилата са ясни. Не зависи нито от мен, от правителството на Полша или от Доналд Туск дали и как ще се реши сега този въпрос. Има си правила и процедури в договора и ние трябва да ги спазваме."

В този смисъл ходът на Качински с Туск бе поредна демонстрация предимно пред поляците на посланието му - да се даде повече власт на страните членки за сметка на централните институции на ЕС, както и да се зачитат националните интереси, а не да бъдат пренебрегвани от Брюксел.

"Ние сме твърди поддръжници на ЕС. Но това трябва да е съюз, в който е невъзможно някой да бъде назначен на висок пост без подкрепа от собственото му правителство. Нарушено бе правилото високопоставени служители да разполагат с подкрепа от националните си правителства, каза той в четвъртък.

Според "Ройтерс" ефектът от тази пресметната загуба за Полша всъщност е, че висчки са видели колко изолирана се е оказала най-голямата източноевропейска държава, влязла в ЕС след края на студената война.

Доналд Туск ще играе ключова роля в преговорите за напускане на Великобритания в следващите 24 месеца. Днешната среща на върха в Брюксел бе последното участие на британския премиер Тереза Мей на Европейски съвет. Утрешното заседание продължава без нея - само с 27-те останали страни, които трябва да обсъдат обща позиция за преговорите с Лондон, след като Мей активира Член 50 от Договора за ЕС в следващите седмици.

Освен това лидерите трябва да дискутират и подготовката на посланието си за единство и започването на диалог за бъдещето на ЕС на следващата специална среща в на 25 март в италианската столица по повод 60-годишнината от подписването на Римския договор.

Малта обяви още, че през 2017г. държавните ръководители на 27-те ще обсъдят баланса на политическите партии при назначенията на висшите постове в съюза.

След преназначаването на Туск начело и на трите водещи институции на ЕС - Председател на Европейския съвет, Председател на Европейската комисия и Председател на Европейския парламент - продължават да бъдат представители на десницата.

Това стана повод да зачестят настояванията на левицата за баланс. Но мандатите на Доналд Туск, Жан-Клод Юнкер и Антонио Таяни изтичат в края на 2019г., т.е. промяната няма да настъпи скоро.

Най-всоките позиции, на които лявоцентристките среди имат представители, са Йерун Дейселблум (холандският финансов министър, който оглавява съвета на колегите си от еврозоната), първият зам.-председател на Еврокомисията - холандецът Франс Тимерманс, и италианката Федерика Могерини, зам.-председател на Еврокомисията по външната политика.

ЕНП силно доминира и в 751-местния Европейски парламент с 271 депутати срещу 189 на левицата.

Дневник