28 партии, почти половината от които създадени преди по-малко от три години – така ще изглежда бюлетината на холандските избори идната седмица. Депутати ренегати, журналисти и опортюнисти се опитват да спечелят гласоподавателите, на които им е писнало от обичайните политици.

Очаква се до 14 партии да спечелят места в 150-местния парламент, като първите три ще получат едва 40% от гласовете. Преди три десетилетия те са имали 89%, показват проучване на "Ипсос", цитирано от в. "Файненшъл таймс".

"Всички големи партии са управлявали в една или друга коалиция и са провеждали предимно слаби центристки политики, а това кара хората да търсят всяка възможна алтернатива", коментира Кас Муде – експерт по европейския политически популизъм в Университета на Джорджия, САЩ. В Холандия изборната система усилва този ефект.

Всяка партия с над 0.67% получава място в парламента

и това стимулира гласоподавателите да пробват нови лица. "Винаги сме имали много партии, но е имало ред", коментира Хайш Шумахер – политолог в Амстердамския университет. Холандската политика винаги е била разделена по религиозни или класови линии.

Но сега основите на системата са подкопани – от секуларизацията, намаляващото влияние на профсъюзите и масовата имиграция, коментира Шумахер. "Новите партии разшириха политическия спектър".

Съответно печелят хората с предприемаческа жилка.

Всеки известен човек може да се пробва и има умерени шансове за успех. Такъв е основателят на десния "Форум за демокрация" Тиери Боде.

Сравнително известен като колумнист, Боде – висок, чаровен и самоуверен, пробива в политиката като води яростна кампания за отхвърляне на по-близките връзки на Украйна с ЕС. 61% гласуваха с "не" на референдума по темата. На сегашните избори партията му вероятно ще вземе едно място в парламента – успех за политическа сила, създадена преди половин година.

Движения, фокусирани върху един конкретен проблем – правата на имигрантите, пенсионерите или дори животните, са в разцвет и крадат гласове от другите.

Съществува дори партия на име "Негласуващите", която се цели в едната четвърт холандци, които не гласуват. Съответно депутатите, които

тя би вкарала в парламента, ще са длъжни да не гласуват в него.

Придържайки се към принципите си, партията отказа искането за интервю на в. "Файненшъл таймс".

А политиката в Холандия е динамична – основаната от покойния Пим Фортайн партия влезе в парламента три месеца след създаването си през 2002 г., а през 2008 г. вече не съществуваше.

Специалните партии

50plus – създадена през 2009 г., с цел да спечели възрастните. През 2012 г. взе две места в парламента, но този път очаква по-голям успех заради недоволството от предложената пенсионна реформа.

Партията за животните – защитници на правата на животните. Сред кандидатите ѝ има хора на 16 г. и на 91 години. Очаква 5-6 места.

"Форум за демокрация" - дясна партия, която иска да въведе референдуми в швейцарски стил. Може да спечели 1 място.

Denk – отломка от "Партията на труда", която се цели в гласовете на мюсюлманското малцинство.

Дневник