Учени от НАСА успяха да отгледат картофи в условия, които са много близки до тези на Марс. От космическата агенция се похвалиха, че малко повече от година след началото на експеримента вече има поникнали стебла на растението.

За проекта е използван модифициран сорт картофи, като грудките са били поставени в изолиран контейнер. В него са симулирани температурата, атмосферното налягане, нивата на кислорода и въглеродния диоксид, които има на Марс. Контейнерът има и специална поливна система.

Единствената по-съществена разлика с условията на "червената планета" е почвата. За отглеждането на картофите е използвана пръст от най-сухата пустиня в света Атакама, която се намира в Перу. Въпреки че до момента експериментът е успешен, учените от НАСА уточниха, че все пак трябва да използват почва от Марс, за да кажат със сигурност дали ще успеят да приложат опитите си успешно и на другата планета. От космическата агенция обясниха, че пръста е суха и на практика в нея няма никакви хранителни вещества, но е възможно да са останали някакви микроби, които да са спомогнали растежа на картофите.

Изборът на картофи не е случаен. Те имат генетично заложени способности лесно да се адаптират към екстремни условия. Освен това имат много калории спрямо отглежданата площ. Това означава, че с по-малко количество могат да се изхранят повече хора.

Именно това е една от основните задачи пред НАСА в следващите години – да изпрати екипаж до Марс. Американският Конгрес дори прие закон, който изисква от космическата агенция да изпрати първите хора на "червената планета" най-късно до 2033 г. През 2021 г. е планирано изпращане на живи растения до Марс, за да се направят първи опити за отглеждането на живи култури на планетата.

Растенията няма да се засадят на открито място, защото няма да оцелеят. Те ще бъдат поставени в защитна капсула с изкуствена атмосфера, но без защита от радиация.

Дневник