Французинът Мартен Фуркад подобри рекорда за най-много победи в рамките на един сезон в Световната купа по биатлон.

Той спечели спринта на 10 км във финландския зимен център Контиолхати и записа 13-ия си успех в шампионата.

28-годишният състезател подобри постижението на норвежката легенда Оле Ейнар Бьорндален, който спечели 12 победи през сезон 2004/2005 г.

Французинът, който вече си гарантира историческа шеста поредна Световна купа, допусна една грешка на стрелбището днес. Той обаче отново беше блестящ в ски бягането, за да изпревари само с шест десети от секундата чеха Ондрей Моравец, който свали всичките 20 мишени.

Челната тройка допълни Емил Хегле Свендсен, който пропусна предишния кръг от Световната купа - в Пьончан. Норвежецът не допусна грешка в стрелбата, но остана на 9,4 секунди зад Фуркад.

Участието на водещите български биатлонисти в Контиалохти беше под въпрос заради забавени пушки, но в крайна сметка оръжията на Красимир Анев и Владимир Илиев пристигнаха днес и те успяха да направят прострелка преди състезанието.

Анев даде най-добър резултат след българите - 21-о място. Той допусна една грешка в стрелбата и завърши с 1:06,8 мин. изоставане от Фуркад. Илиев премина без грешка на легналия, но сбърка два пъти на правия и се нареди 33-и с пасив от 1:19,02 мин.

В утрешното преследване ще участва и Димитър Герджиков, който се класира 54-и с една грешка. Антон Сипапов свали само шест от десетте мишени и се нареди 72-и.