Министерството на здравеопазването и Общественият съвет на Фонда за лечение са единодушни, че са необходими промени в правилника за работата на фонда и са успели да се договорят за част от тях, съобщи пресцентърът на министерството. Представителите на Обществения съвет бяха поканени на дискусия във ведомството днес след нарасналото напрежение тази седмица, заради изказвания на министъра и зам.-министъра, които се изтълкуваха като заплаха за прозрачността на институцията, финансираща лечението на деца.

Забавянето на спешните случаи става по вина на правилника за дейността на Фонда и недостатъците му трябва да бъдат променени, коментирали и от двете страни. Заместник-министър Атанас Кундурджиев уверил представителите на съвета, че не омаловажава ролята им като консултанти и коректив в дейността на Фонда, а от отсрещната страна посочили, че един от постоянните проблеми в работата са непълните становища на външните експерти, които не са по вина на съвета. Случаят с 9-годишния Байрям бил такъв.

По-остър коментар направил д-р Валентин Димитров, заместник-председателят на Държавната агенция за закрила на детето и член на Обществения съвет. Според него във Фонда в момента цари тотален нормативен хаос и безстопанственост, "раздаваме пари без ред и правила" - заявил той по време на срещата.

"Виждам страшно много неща за корекция в Правилника за дейността на Фонда. Очакваме вашите предложения", призовала новият директор на фонда д-р Тинка Троева. Юристите в институцията вече са подготвили списък с предложения.

Министерството на здравеопазването и представителите на Фонда вече са се договорили за една от бъдещите промени - срокът по всяко заявление да започва да тече от момента на пълно окомплектоване на медицинската документация, и ново изискване да е становищата на външните експерти да са пълни и изчерпателни и да посочват дали детето може да се лекува в България.

Дневник