Шампионът "Ювентус" направи още една голяма крачка към рекордна шеста поредна титла след победа над "Милан" с 2:1 в дербито от 28-ия кръг на Серия А.

"Старата госпожа" беше на път да завърши сезона без победа срещу "росонерите", но стигна до трите точки след гол от дузпа на Пауло Дибала в 97-ата минута.

Тимът на Масимилиано Алегри увеличи рекордната си серия от поредни домакински победи в италианското първенство на 31. Торинци събраха 70 точки и поведоха с 11 точки на върха в класирането преди гостуването на "Рома" в Палермо в неделя.

"Милан" допусна първа загуба в последните пет кръга и остава на седма позиция с 50 точки - на една зад градския съперник "Интер", на две зад "Аталанта", на три зад "Лацио" и на седем от третия "Наполи".

Тимът на Винченцо Монтела започна много предпазливо мача и беше концентрирал усилията си изцяло в защита. Това даде резултат и въпреки че играчите на "Ювентус" владееха топката почти през цялото време и опитаха доста удари, в първия половин час само Марко Пяца и Гонсало Игуаин по веднъж затрудниха Джанлуиджи Донарума.

В 30-ата минута обаче защитата на "Милан" забрави за Мехди Бенатия, който се измъкна от засадата след меко центриране на Дани Алвеш, овладя добре и отблизо не остави шансове на Донарума.

След 40 минути игра домакините имаха 12 опита за отбелязване срещу нито един за гостите. Две миунти преди почивката обаче "росонерите" се възползваха от първия си шанс и изравниха. Жерар Деулофеу напредна и изведе зад защитата Карлос Бака, който пусна топката между краката на Буфон.

През второто полувреме "Ювентус" наложи много силен натиск, но Донарума направи поредица страхотни спасявания срещу Пяца, Миралем Пянич, Сами Кедира и Игуаин. Веднъж и гредата спаси гостите в канонадата от удари.

"Милан" остана с намален състав в заключителните секунди заради втори жълт картон на Хосе Соса, но беше на път да завърши сезона без загуба срещу шампиона, след като удържа равенството до изтичането на добавените четири минути.

В 95-ата минута обаче главният съдия отсъди дузпа за игра с ръка на Матия ди Шилио след центриране на Щефан Лихщайнер. Ситуацията беше спорна, тъй като топката беше изритана отблизо, но реферът посочи бялата точка и Дибала донесе победата на "Ювентус" в 97-ата минута.