Петима българи са обвинени в САЩ, че са нарушили ембаргото със Сирия и са изнасяли части от САЩ за Дамаск, като това е ставало през регистрирана в София фирма, използвана за параван.

Това съобщава в. "Капитал" позовавайки се на информация на американското министерство на правосъдието. Българските власти са били държани встрани от разследването на американската прокуратура. Засега няма арестувани българи, или внесено искане за екстрадиция на някой от тях.

От съобщението от края на февруари става известно, че 11 души са били привлечени като обвиняеми за това, че са продавали резервни части за самолети на сирийската авиокомпания Syrian Air въпреки наложеното от САЩ ембарго.

Сред тях са петима българи, работили в компанията "АВ Троникс" и трима сирийски граждани, работещи в Syrian Air. Основният обект на разследването са братята Али и Араш Каби и тяхната сестра Марджан. Тримата са задържани миналата седмица.

В четвъртък съдът във Флорида оставя само Али Каби в ареста, като мотивът за това от една страна са сериозните доказателства събрани срещу него и фактът, че има опасност той да се укрие.

Али Каби е женен за българка, от която има две деца.

Сред обвиненията има и такива за пране на пари и представяне на неверни декларации. Наказанията, които американските закони предвиждат за престъпленията, са между 25 до 40 години затвор.

Цитирана от телевизия Би Ай Ти, говорителят на главния прокурор - Румяна Арнаудова заяви, че няма информация за случая и в държавното обвинение не са постъпвали искания от американските власти.

Араш Каби, който има ирански и френски паспорт, управлявал регистрираната в Маями компания за търговия на части за електрониката, авиацията и нефтодобива AW Tronics.

В края на 2010 г. те основават в София "Ароутроникс" (прекръстена впоследствие на АВ Троникс), която разследващите наричат "софийски офис" на компания от Флорида.

През пролетта на 2013 г. американските власти блокират активите на Syrian Air и забраняват търговията с нея. Според САЩ с помощта на ливанската терористична групировка "Хизбула" сирийският авиопревозвач доставя оръжия за Ислямската революционна гвардия на Иран в Сирия.

Според разследващите от септември 2013 до март 2014 г. обвиняемите са нарушили ембаргото, като са доставяли резервни части за самолети от САЩ до Syrian Air. За целта стоките били доставяни от САЩ до София и Дубай, а след това реекспортирани до Сирия.

На 5 март 2014 г. една от пратките била спряна от американските митнически власти, които прихващат размяна на мейли между собствениците на "АВ Троникс" и мениджъри на софийския офис на фирмата. В него Марджан Каби казва, че "нищо няма да бъде доставено до клиенти в Близкия изток от офиса в САЩ. Трябва да изпращаме до България и тогава до клиенти от държави като Израел, Ирак, ОАЕ, Сирия, Саудитска Арабия, Либия, Йемен, Кувейт и т.н. Наши пратки са били спрени от митниците и граничния контрол. Имаме и други случаи със същия клиент". Става дума за общо седем доставки за самолети Airbus и френските самолети ATR.

Според разследващите в края на 2014 г. Араш Каби и сестра му, както и мениджърката на софийския офис Михаела Ненова, заедно с друг мениджър - Иван Сергиев, извършват друго престъпление, като попълвайки фалшиви декларации, успяват да доставят до Китай авиооборудване, което се използва за военни самолети, въпреки че САЩ е наложила забрана за износ до тази дестинация на подобна част.

Dnevnik.bg