Дипломатическият конфликт между Турция и европейски държави продължава да се разраства с включването на Дания и опитите на Франция и Германия да охладят страстите.

В същото време турските лидери продължават да изострят тона и нападките си, а протестиращ издигна турското знаме над блокираното от полиция холандско консулство в Истанбул.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган призова международните организации да наложат санкции на Холандия заради отказа ѝ да допусне министри за агитация сред местните турски общности за референдума в Турция на 16 април.

"Ако можете да пожертвате турско-холандските отношения заради изборите ви в сряда, вие ще платите цената. Мислех, че нацизмът е мъртъв, но съм грешал. Нацизмът се шири масово на Запад. Западът разкри истинското си лице", каза държавният глава в реч в Истанбул.

След това на митинг в провинция Коджаели той продължи с нападките и каза, че Холандия се държи като "бананова република" и критикува европейските страни, че не критикуват отношението на властите към турски министри.

Външният министър Маевлют Чавушоглу нарече Холандия "столица на фашизма" и обеща натискът от Анкара да продължи, докато холандците не се извинят. Той е в Мец за среща с турска общност във Франция и допълни пред журналисти, че дори да получи писмено извинение от Холандия, страната му няма да прекрати с ответните мерки.

Чавушоглу потвърди, че посланик Корнелиус ван Рей, който е в чужбина, не е желан да се върне на поста си в Анкара, както и че очаква да чуе критиките на страните от ЕС срещу "фашизоидните" действия на Холандия.

В същото време той благодари на Франция, че му е позволила да говори пред сънародниците си в неделя. "Франция не е подманена да участва в такива игри", добави министърът.

Външното министерство в Париж заяви, че "предвид напрежението между Турция и няколко страни членки на ЕС, Франция призовава за деескалиране. Призоваваме още турските власти да избягват крайни действия и провокации".

Премиерът Марк Рюте отвърна, че лично той ще стори всичко за намаляване на конфронтацията, която за страната е най-лошата от години, но и че идеята да се поднесе извинение е "странна". "Този човек вчера ни изкара фашисти и страна на нацизма. Ще намаля напрежението, но не и като се извиняваме. Да не сте откачили?", каза той в сутрешно предаване.

По-късно през деня Рюте предупреди, че ще трябва да обмисли други варианти за действия, ако Турция не престане с провокативните си коментари.

По същото време над консулството в Истанбул за 30 минути холандското знаме бе свалено и заменено с турско. Холандия припомни, че безопасността на дипломатическия ѝ персонал и сгради е отговорност на турската страна. Полицията отвърна, че инцидентът е дело на човек от консулството и че те не могат да влязат в него, за да пресекат акцията.

Дания фактически подкрепи съседна Холандия, след като премиерът Ларс Локе Расмусен предложи да бъде отложено планираното посещение през март на премиера Бинали Йълдъръм. "Предвид турските атаки срещу Холандия, тази среща не може да бъде разглеждана отделно от събитията. Поради това предложих на турския ми колега да изчака с визитата", се казва в съобщение за пресата.

В Швеция собственикът на място за среща на турски политик с местна общност се отказа от договора за наем, съобщи агенция Доган".

Чавушоглу се отказа да пътува в неделя до Швейцария, след като местните организатори не успяха да намерят ново място в Цюрих, където събитието бе спряно от съображение за обществена сигурност.

В Германия Ханс Михелбах, високопоставен член на консерваторите в парламента, призова в неделя ЕС да спре помощта си за Турция и да изключи каквито и да е възможности тази страна някога да се присъедини към ЕС.

Германският финансов министър Волфганг Шойбле потвърди, че в напрегнатата обстановка е все по-трудно за Берлин да продължава да работи по икономическата помощ за Турция. "Не искаме това да ескалира, всички в правителството сме на това мнение - искаме само Турция да се вразуми".

Александер Граф Ламбсдърф, зам.-председател на Европейския парламент, настоя да се забрани на турски министри да водят кампания на територията на ЕС. "Европейският съюз трябва да се споразумее за обща линия, че на турските министри не е позволено да агитират в ЕС. Холандия показа как се прави, германското правителство обикаля около това като котка..., а това позволява на Турция да настройва една държава срещу друга", каза той за в."Ди Велт".

Dnevnik.bg