Ако Турция реши да се намеси пряко в изборния процес в България, бъдете сигурни, че ще го направи по категоричен начин. В Турция живеят около 350 хил. души с избирателни права, което е много над прословутите 4% праг за влизане в парламента. Това заяви пред Би Ти Ви бившият депутат от ДПС и бивш земеделски министър Мехмед Дикме. Той не е член на движението от 2007 г. и уточни, че не симпатизира на ДПС или ДОСТ, а коментира новините около тях като страничен наблюдател.

Той обясни, че дори и на половината от тези хора им бъде оказан натиск да гласуват за определена партия, те ще успеят да спечелят около 25-30 депутатски места и без тях трудно можело да бъде съставено правителство. Според Дикме предстоящите парламентарни избори ще бъдат ключови за ДПС, тъй като гласовете от Турция, които основно са били за тях, най-вероятно ще бъдат пренасочени към партията на Лютви Местан ДОСТ.

"Автобусите с гласоподаватели, които пътуват от Турция за България, даваха своя вот за ДПС. Този път няма да е така и според мен гласувалите за ДПС ще паднат от около 500 хил. души на 300 хиляди. ДОСТ ще са близо до границата за влизане в Народното събрание", заяви Дикме.

По думите му хората от смесените райони са подложени на огромен натиск преди изборите, който можел да се равнява само на този от времето на Възродителния процес. От едната страна били "емисари на Турция и ДОСТ", а от другата - "кметовете на ДПС, които казвали, че ако не гласуват за тях, ще им спрат социалните помощи и обслужването в общините."

"Чух, че имало лична битка между Ахмед Доган и президента на Турция Реджеп Ердоган. Не може да има битка между слон и комар", каза още Дикме.

Бившият депутат разкритикува турския министър на труда и социалните грижи Мехмет Мюеззиноглу, който призова българските изселници да гласуват на изборите на 26 март, като подчерта подкрепата на Турция за ДОСТ. Според него реакцията на външно министерство е била на ниво и правилно след това е бил привикан посланикът Сюлейман Гьокче, с което въпроса може да се каже, че бил решен.

Дневник