Европейските държави имат право да отнемат гражданството на хора, заподозрени в тероризъм, за да им попречат да се върнат в страната.

Това постанови Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в дело, заведено срещу Великобритания от суданец с двойно гражданство. Решението бе окончателно и единодушно.

Мъжът, представен само с инициалите K2, е бил заподозрян в терористична дейност в Сомалия. През 2010 г. правителството отнема британското му гражданство и му забранява да се връща в Обединеното кралство.

Жалбата на К2 гласи, че решението е дискриминативно и нарушава правото му на личен и семеен живот – твърдение, което съдиите в Страсбург отхвърлят като неоснователно.

Друго негово оплакване е, че не може да обжалва качествено от чужбина, тъй като се бои, че суданските антитерористични служби ще прихванат комуникацията и ще му навредят. Съдът обаче решава, че европейските държави не са длъжни да осигуряват на всеки лишен от гражданство възможност да се върне, за да обжалва.

Вътрешното министерство на Великобритания приветства решението. "Гражданството е привилегия, а не право и е правилно вътрешният министър да има право да лишава хора от него, ако това е в обществен интерес."

Роден в Судан, К2 пристига във Великобритания като дете и получава британско гражданство през 2000 г. През 2009 г. бива арестуван и обвинен в нарушаване на обществения ред, но напуска страната преди делото. Връща се в Африка и се свързва с терористичната групировка "Ал Шабаб", поради което през 2010 г. властите отнемат британското му гражданство.

Статистиката

Поне 33 души са били лишени от паспорти по същата причина от 2010 г. насам, показва националната статистика, цитирана от в. "Гардиън". Всички те са имали двойно гражданство, което значи, че нито един не е останал без държава.

Правото на кабинета да предприема такива действия фигурира в закона от 1981 г., но бива разширено през 2014 г., когато държавата се изправя пред опасността бойци да започнат да се връщат от Сирия, където се бият на страната на терористични групировки.

183 души във Великобритания са в затвора заради тероризъм, показват данните към 31 декември 2016 г. Броят им се е увеличил в 40 спрямо предишната година. Един на всеки трима заподозрени в тероризъм е бял.

Дневник