Общините Шумен и Велики Преслав поискаха съдействие от Министерството на културата за спасителни действия по паметник „Създатели на българската държава“ и Златната църква в Националния археологически резерват в старата столица.

Нуждата от помощ от страна на държавата за културно-историческите обекти бе поставена по време на обществената дискусия „Чудесата на Велики Преслав. Нови  възможности за развитието на културно-историческия туризъм в региона“, домакин на която е Велики Преслав, и с която бе даден старт на националната кампания „Чудесата на България“.

Проблемите с поддържането, реставрацията и консервацията на исторически обекти бяха поставени на вниманието на  заместник-министъра на културата проф. Боряна Христова.

Мемориалният комплекс „Създатели на българската държава“ е предоставен за стопанисване на община Шумен, в частност на туристическото й предприятие, но е държавна собственост.

„За съжаление годините дават своето отражение и паметникът се руши“, обясни пред проф. Христова директорът на ОП „Туризъм, публични дейности и атракции“ Ваня Стоянова.

Продължава отлепването на мозаечните пана и все по-сериозна е опасността от нарушаване на целостта и на скулптурните фигури. Срокът на годност на последно извършените възстановителни работи изтече през миналата година и трябва да се предприемат спешни реставрационни и ремонтни дейности.

Необходимият финансов ресурс от 860 хил. лева обаче е непосилен за бюджета на общината. Поради тази причина задължително трябва да се реши и въпросът със статута на паметника. Предложението на община Шумен е той бъде обявен за обект със световно или национално значение, защото тогава може да се кандидатства с готови проектни предложения за европейско финансиране.

Проф. Боряна Христова пое ангажимент лично да постави въпроса за разглеждане в министерството и да съдейства за неговото разрешаване.

От спешни реставрационни дейности се нуждае и Златната църква в Националния археологически резерват във Велики Преслав, обясни кметът на старата българска столица Александър Горчев. По думите му първоначално са нужни около 50-60 хил.лв.

Проф. Боряна Христова заяви, че ще опита в рамките на десетина дни да организира среща с министерството на финансите, за да се видят възможностите за отпускане на целеви средства за обекта.

Проф. Христова каза още, че комисии са правили оглед на Златната църква  и са излезли с предписания, като сред тях са аварийни дейности за укрепване на сградата, които са направени от общината, заснемане и анализ на причините за разрушенията и проект за реставрация и консервация на обекта.

„Тези дейности са скъпи и министерството трябва да подпомогне общината. Министерството ще вземе участие в запазването на Златната църква“, заяви проф. Христова.

По време на дискусията кметовете на Велики Преслав и Каспичан поставиха въпроси за уреждането на границите на националните историко-археологически резервати  и охраната им, както и нуждата от по-голяма реклама на обектите, изграждане на инфраструктурата до тях и участието на бизнеса в популяризиране на историческите обекти.

В дискусията във Велики Преслав участие взе и вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея, за да оценим по достойнство културно-историческото си наследство, то „трябва не само да помним историята си и историческите обекти, но и да ги развиваме“.

Илияна Йотова призова местната власт, музеите и другите институции да готвят проекти, с които да кандидатстват пред европейските институции за финансиране.

„2018 г. е определена за година на Европейското културно-историческо наследство. В тази връзка в Европа е изготвена програма, която е с първоначално финансиране от 10 млн. евро и  ако общините имат готови проекти могат да кандидатстват“, заяви вицепрезидентът.

Според Йотова е крайно време в България да се направи информационен портал, в който ясно да са описани програмите и правилата за кандидатстване по тях. Вицепрезидентът предложи работна група да направи цялостна програма за историческото ни наследство и развитието му.

Според нея тази работна група трябва да е голяма, като в нея влизат представители на гражданското общество, на музеите, местната власт, както и Министерствата на външните и вътрешни работи, на туризма и културата.

ШУМ.БГ