Турският министър за преговорите с ЕС Йомер Челик обяви, че Анкара трябва да преразгледа сделката с ЕС за ограничаване на мигрантския приток, съобщи "Ройтерс", като се позова на Анадолската агенция.

По думите му споразумението трябва да се промени в частта, която се отнася до сухопътните граници на страната. Той не посочва конкретни съседни държави, но България и Гърция са единствените членки на ЕС със сухопътна граница с Турция.

Челик направи коментарите в отговор на нарастващото напрежение между Турция и Холандия, но според в. "Дейли Сабах" причината не е този дипломатически спор, а фактът, че Европа не спазвала ангажиментите си по споразумението.

Привечер в Анкара е планирано заседание на правителството и според турски медии е възможно на него да бъде обсъждано налагане на санкции срещу Холандия заради отказа на властите да допуснат агитация на турски министри в страната.

В края на седмицата турските власти се заканиха, че Холандия "ще плати цената" за този конфликт, но и че турските мерки най-вероятно ще бъдат предприети след референдума от 16 април.

"Не става въпрос само за Турция. Този подход засяга всички народи на Европа," обяви Челик, цитиран от в. "Йени шафак".

По думите му ако ЕС не обърне внимание на действията на европейските политици, "расистките и фашистки практики на крайнодесни политици" ще се разпространят в цяла Европа.

Челик определи забраните на Германия и Холандия турски министри да агитират за референдума като "нарушения на демокрацията и върховенството на закона" и призова ЕС и Съвета на Европа да ги осъдят и "заедно да се борят срещу фашистките политики на Холандия."

Дневник