България има седем седмици, в които да изрази становище по мерките, с които "Газпром" вчера обеща на Европейската комисия да спази правилата за конкуренция в ЕС, се разбира от прессъобщение на Министерството на енергетиката.

България би искала да е сигурна, че обявените ангажименти действително ще отстранят всички съмнения на Европейската комисия за извършени нарушения от страната на "Газпром", се казва в съобщението

Газовите дружества и Министерството на енергетиката се запознават с предложенията за поемане на задължения от страна на "Газпром".

Вчера Европейската комисия отправи покана към всички заинтересовани страни да предоставят становища по представените от "Газпром" ангажименти в отговор на опасенията за конкуренцията на газовите пазари в Централна и Източна Европа.

Процедурата на предстоящите консултации дава две възможности. Едната е Европейската комисия да приеме предложенията, направени от "Газпром", така, както те са формулирани в момента. Другият вариант е обявените мерки да бъдат изменени, ако постъпят съответни предложения от заинтересованите държави, пояснява българското министерство.
Българската страна си запазва правото допълнително да коментира финалния вариант на ангажиментите, които "Газпром" предлага да поеме.

В продължение на пет години антимонополните органи на ЕС разследваха руския газов гигант заради твърденията за по-високите цени на газа, който продава на страните - членки от Централна и Източна Европа, и създаваните пречки пред конкурентни компании, които да ползват изградената вече инфраструктура в региона. Под заплахата доказването на тези твърдения да донесе глоба, равна на 10% от глобалните й приходи, "Газпром" се е съгласила да ревизира цените в дългосрочните си договори и условията, свързани с достъпа на конкурентни фирми до съществуващата газова инфраструктура.

Dnevnik.bg