Наблюдателите от Службата за демократични институции и права на човека към ОССЕ са започнали количествен и качествен мониторинг на българските медии за нарушения на изборното законодателство. Това е записано в междинния доклад на наблюдателите на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.

В доклада се отбелязва, че Съветът за електронни медии (СЕМ) няма права да санкционира медии за нарушения на изборния процес, въпреки че прави медиен мониторинг на 22 телевизии и 19 радио станции, а само може да сезира Централната избирателна комисия.

Мисията на ОССЕ ще прави мониторинг на 4 телевизии (БНТ, БиТиВи, Нова и Канал 3) и 5 ежедневни вестника ("24 часа", "Капитал Дейли", "Телеграф", "Труд" и "Стандарт").

На притесненията от купуването на гласове и "организираното" гласуване на икономически и социално уязвими общности, предимно роми, също ще бъде обърнато внимание от наблюдателите.

Наблюдателите от Службата за демократични институции и права на човека към ОССЕ за парламентарните избори са 19, а ръководител на мисията в страната е Роман Якич. Основният екип от 11 експерти ще бъде позициониран в София. Останалите осем души ще са дългосрочни наблюдатели и ще бъдат разпределени в екипи по двама в цялата страна.

Целта на мисията е да проследи дали изборите, които ще се проведат на 26 март, ще протекат съгласно ангажиментите, поети към ОССЕ и други международни демократични стандарти, както и дали отговарят на българското законодателство.

В деня на изборите наблюдателите ще посетят избрани изборни секции заедно с представители на Парламентарната асамблея към Съвета на Европа. Наблюдение на преброяването и записването на гласовете в същия ден не е предвидено.

Днневник