Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) обяви, че Унгария незаконно е задържала двама мигранти от Бангладеш в транзитна зона на границата със Сърбия.

Решението на институцията идва седмица след като Будапеща одобри закон, който й позволява да изпрати хиляди мигранти, влизащи или вече пребиваващи в страната, в лагери по границата, докато се разглежда молбата им за защита.

Делото на Илияс Илияс и Али Ахмед е от септември 2015 г., малко след като правителството изгради ограда по южната си граница и транзитни зони за мигранти. Двамата са се обърнали към съда с молба да бъдат освободени от зоната в района на граничното градче Рьоске и да не бъдат експулсирани в Сърбия.

Унгария ще трябва да плати на всеки от тях по 10 000 евро и отделно ще трябва да даде още 8705 евро, които да покрият разходите им.

Според съда е нарушено правото им на свобода и сигурност, заложено в Европейската конвенция за правата на човека. ЕСПЧ отсъди и че "жалбоподателите не са получили гаранции, които биха ги защитили от излагане на риска да бъдат подложени на нехуманно или унизително отношение", а условията на задържането им са били подобни на тези в затвор. Освен това те не са имали достъп до хора извън лагера, включително адвокати. Не им е дадена и нужната информация за процедурата по искане на убежище, като единият от тях е получил брошура, но не е можел да я прочете, защото е неграмотен.

По данни на Върховния комисариат за бежанците към ООН от миналата седмица, цитирани от "Ройтерс", молбите за статут в Унгария са спаднали рязко през миналата година – подадени са само 29 000, докато през 2015 г. броят им е 177 000. За първите два месеца на 2017 г. властите са получили само 912 молби.

По-рано тази седмица мигрантите в един от центровете за задържане в Унгария обявиха гладна стачка.

Dnevnik.bg