Приемът на общия брой субсидирани от държавата студенти в първи курс намалява с 8% за следващата академична година, съобщи Министерството на образованието и науката.

Служебното правителство прие днес промени в постановлението за условията и реда за утвърждаване приема на студенти и докторанти в държавните висши училища, с които уточни подробности, които ще влязат в сила още в предстоящата кандидатстудентска кампания.

След днешното изменението коефициентът за определяне на бройката за прием вече няма да се изчислява спрямо всички студенти в дадена специалност, а спрямо тези, които са приети по държавна поръчка през предходната година. Досега в тази сметка се включваха и хората в платено обучение, се разбира от съобщението на правителствената пресслужба.

Одобреният за тази година план-прием е 45 579 студенти, съобщават още от МОН. Това е намаление с над 4000 хиляди бройки спрямо миналата година. В същото време делът на финансираните от държавата първокурсници спрямо броя на абитуриентите се връща към нивото на приема от 2010 г. – 62%.

По думите на служебния министър на образованието проф. Николай Денков в МС броят ученици, които завършват средно образование, е намалял с около 25% общо за периода от 2010 г. до 2015 г., а броят на приеманите студенти не се е променял. Именно този дисбаланс е наложил промените в постановлението.

Има направления, които са засегнати повече, и намалението при тях е значително. Това са "Икономика", "Администрация и управление" и "Туризъм". При тях реализацията на студентите е много ниска – 20-30% от завършилите работят на позиция, която изисква висше образование, подчертават от ведомството.

За други направления като "Педагогика", "Математика" и "Информационни и комуникационни технологии" има увеличение на местата. Към тях има заявен интерес от бизнеса и те реализират добре студентите си, казва Денков.

Определят се по-високи коефициенти за изчисляване на субсидирания прием и в професионалните направления "Филология", "История и археология", "Философия" и "Религия и теология". В тях се подготвят специалисти, които лесно могат да влязат в училищната мрежа с допълнителна педагогическа квалификация. По този начин щe се компенсира очакваният дефицит на учители през следващите години. В приоритетните направления и в хуманитарните науки се фиксират 15 места за специалностите, в които обикновено влизат още по-малко хора.

На университетите, където ще се усети по-сериозно намаленият коефициент за държавна издръжка, министерството е предложило да изготвят тригодишен план за преструктуриране и развиване на перспективни за техния регион направления с наличния брой студенти. От ведомството припомнят, че промените се правят с одобрението на Асоциацията на работодателските организации в България и на Съвета на ректорите.

Dnevnik.bg