Американските власти повдигнаха обвинения на двама агенти на руските спецслужби заради кибератака, засегнала над 500 милиона потребители на интернет компанията Yahoo през 2014 г.

Това е първият случай, в който се повдигат обвинения за кибератаки на представители на руските власти. Те са част от най-голямото дело за хакерски атаки, завеждано в САЩ. Няма връзка между него и кибернападението срещу Демократическата партия и разследването на ФБР за руска намеса в президентските избори от 2016 г.

Yahoo съобщи за тази и още една атака едва в края на миналата година и беше подложена на критики за това, че е изчакала две години, преди да разкрие информацията. В резултат потребителите бяха посъветвани на сменят паролите си.

"Ройтерс" цитира американски правителствени източници, според които целта на хакерите е била да засегнат дипломати и служители, свързани с армията и сигурността в САЩ.

"Вашингтон пост" пръв съобщи, че става дума за двама служители на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), правоприемника на КГБ, и двама хакери, наети от руските власти.

Официалното обвинение заема 47 страници и в него се казва, че незаконно е проникнато в поне 30 милиона профила в Yahoo, а най-малко 18 души са претърпели щети. Изредените престъпления в обвинението включват заговор, компютърна измама и злоупотреба, икономически шпионаж, кражба на търговски тайни, финансови престъпления, измама с цел незаконен достъп до оборудване и кражба на лични данни в особено големи размери.

Един от сътрудниците на ФСБ, Дмитрий Докучаев, според "Интерфакс" е бил арестуван в Москва през декември по обвинения в държавна измяна, защото бил предавал информация на ЦРУ. Сред обвиняемите е и по-високопоставеният от него офицер Игор Сушчин. Смята се, че и двамата са работили в отдела по разследване на киберпрестъпления.

Алексей Белан пък е в списъка на най-издирваните киберпрестъпници. Срещу него вече са повдигнати две обвинения за атаки срещу три колеми технологични компании в Невада и Калифорния през 2012 и 2013 г. През юни 2013г. той е бил арестуван в европейска държава, но е успял да избяга в Русия преди да бъде екстрадиран в САЩ. Другият хакер е Карим Баратов, роден в Казахстан, но с канадско гражданство, който е бил задържан във вторник и сега делого му се разглежда от властите там, твърдят властите.

Преди три години САЩ обвиниха петима хакери от китайската армия за икономически шпионаж. Това бе първият случай на изправяне на представители на чужди власти пред съд за киберпрестъпления.

Разкриването от Yahoo, че години наред системите ѝ са били успешно атакувани от хакери, както и че твърде бавно е реагирано на тези престъпления, принудиха компанията да отстъпи с 350 милиона долара от цената от 4.83 млрд. долара, които Verizon Communications предложи за основните ѝ активи.

Dnevnik.bg