Десноцентристкият холандски премиер Марк Рюте успешно отби напора на антиислямиста, евроскептика и популиста Герт Вилдерс в състоялите се в сряда парламентарни избори, което е голямо облекчение за другите правителства в ЕС, изправени пред вълна от национализъм, предаде Ройтерс.

Екзитполовете от приключилия късно снощи изборен ден предвиждат, че деснолибералната Народна партия за свобода и демокрация на Рюте ще има най-много места - 31, в бъдещия парламент.

Крайнодясната Партия на свободата на Вилдерс дели с по 19 места второто място с още две партии - дясната Християндемократически призив и леволибералната "Демократи-66".

Предварителните анкети сочеха изравнени позиции на партиите на Рюте и Вилдерс.

Пред урните се явиха рекорден брой избиратели за последните 20 години - 81 процента, и явно Рюте е успял да мобилизира голяма част от пасивния електорат да го подкрепи пред лицето на неизвестността, ако Вилдерс дойде на власт с неговите гръмки обещания да "деислямизира" Холандия и да я изкара от Европейския съюз.

Явно е, че възприетата от Рюте твърда линия в дипломатическия конфликт с Турция, разразил се в последните дни на предизборната кампания, също му е дала предимство пред основния съперник.

Още преди вчерашния вот Рюте намери сполучлива метафора за изборите, като говори за европейски четвъртфинал,

преди френския полуфинал (изборите там през април-май - бел.ред.) и германския финал (изборите за Бундестаг през септември). И в трите страни крайнодесни и националистически партии бележат сериозен възход.

Макар че увеличава броя на депутатите си от 15 на 19, Вилдерс бе явно недоволен от резултата. "Рюте тепърва ще си има работа с мене", писа той в Туитър след обявяването на екзитполовете.

Вилдерс предрече, че националистическата и популистка вълна, олицетворявана от него и от други партии в Европа, няма да затихне

Огромен скок на изборите бележи партията "Зелени леви", която ще има 16 места, срещу само 4 в предишния парламент. Тя за първи път се превръща в най-голямата лява партия в холандската политика. Нейният харизматичен 30-годишен лидер Йесе Клавер, сравняван с канадския премиер Джъстин Трюдо, проведе мощна кампания. "Това е фантастичен резултат, историческа победа", каза председателката на партията Марьолейн Мейер.

След "Зелените леви" с 14 места се нарежда Социалистическата партия.

Големият губещ е Партията на труда, от която е председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум. Тя претърпя истинска катастрофа, смъквайки се от 38 места до само 9. Според Асошиейтед прес, при този резултат изглежда малко вероятно той да задържи поста си начело на Еврогрупата, която направлява общата монетарна политика на страните от еврозоната.

В парламента влизат още Християнският съюз с 6 места, Партията за защита на животните с 5 и други.

Дори и да беше победила, партията на Вилдерс нямаше шанс да управлява, тъй като всички останали партии обявиха, че няма да участват в коалиция с нея. Наблюдателите са единодушни, че при такъв състав на парламента за формиране на управляваща коалиция ще са необходими поне 4 партии. Това означава, че предстоят крайно сложни преговори, които могат да се проточат с месеци.

ова е вечер, в която Холандия - след Брекзита и след американските избори, каза "стоп" на популизма от погрешен вид, каза щастливият премиер Марк Рюте пред свои привърженици, събрали се в Хага да празнуват победата й, предаде Ройтерс.

Крайната десница призна поражението си. Пред журналисти Вилдерс изрази съжаление, че неговата партия не е успяла да стане първа, като не скри, че се е надявал на около 30 места. Той обаче посочи, че партията на Рюте намалява представителството си в парламента (с 9 места), а неговата го повишава (с 4 места).

"От тази гледна точка аз съм победител", каза той и изрази готовност да участва в съставянето на управляваща коалиция в парламента. "Ако това не стане, ПС е готова да бъде в опозиция и да противостои на правителството", отбеляза Вилдерс.

Вести.бг