Европейският съюз е единен в отказа си да признае анексирането на Крим от Русия, защото то е незаконно. Това заяви еврокомисарят Джулиан Кинг по време на дебат в Европарламента в Страсбург.

Кинг заяви, че ЕС "остава решен да прилага политиката си за непризнаване на незаконната анексия на Крим и подкрепя суверинитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна".

На 18 март се навършват 3 години от навлизането на руските войски в Крим и Севастопол, които бяха дотогава част от Украйна.

Според ЕС напоследък се наблюдава влошаване на ситуацията с човешките права в Крим, както и на броя на изчезналите хора, които се проявяват като противници на анексията.

Европейският парламент гласува днес с мнозинство от 451 на 73 гласа резолюция, в която се осъждат действията на Русия в Крим. Документът заклеймява решението на Русия да нахлуе в Крим и да даде на гражданите на полуострова руски паспорти.

В документа, подкрепен от всички парламентарни групи, с изключение на крайната левица и крайната десница, се настоява за незабавното освобождаване на 31 политически затворници и за отказ от практиката на руските власти да ги местят в отдалечени райони на Русия, където нямат връзка със семействата и адвокатите си. Евродепутатите заклеймяват и преследването на кримските татари, както и разтурянето на техния парламент – Меджлиса.

Резолюцията настоява за разширяване на списъка от лица, чийто доходи в европейски банки са замразени и нямат право да пътуват в ЕС. В момента това са 150 души и 37 компании. ЕС удължи техните санкции в понеделник с 6 месеца.

Те призовават страните членки да проучат дали има възможност за създаване на международен формат за преговори, който да започне работа по връщането на Крим на Украйна, както и да вземат страната на Киев в делото срещу Москва в Международния наказателен съд.

Междувременно Европейската комисия обяви, че отпуска още 600 млн. евро на Украйна за подкрепа на икономиката ѝ. С това европейската помощ за страната от 2014 г насам ще достигне 2,8 милиарда евро – най-голямата, давана някога на държава, която не е член на ЕС. Парите ще отидат за закърпване на дупките в украинския бюджет.

Във вторник се очаква комисията за международна търговия на Европарламента да даде зелена светлина на друго предложение за увеличаване с от 50 до 100% на квотите за внос на украинска земеделска и промишлена продукция в ЕС. Агрокомисията на ЕП вече гласува в началото на седмицата против удвояването на квотите за внос на пшеница и царевица, тъй като те свалят цените за сметка на европейските производители.

Днес.бг