Спецслужбите на Молдова подозират, че руското разузнаване участва в мащабна схема за пране на пари през финансовата система на страната, съобщи "Ройтерс".

Операцията е помогнала да се изперат 22 млрд. долара между 2011 и 2014 г., казват четирима високопоставени представители на молдовските власти, цитирани от агенцията.

Между източниците е главният прокурор Едуард Харунжен. През януари неговият заместник Юрие Гараба обяви, че е бил спрян от гранични полицаи на летището в Москва и отведен на разпит, докато посещавал с покана официално събитие в Русия. Полицията попитала Гараба какво прави в Русия и въпреки официалната му покана преглеждала паспорта му 15-20 минути и искала да разбере как се произнася и пише името му.

Молдовските власти твърдят, че събитието е част от кампания на членове на руския апарат за сигурност да унижават представители на страната им, когато те пътуват през Русия. По данни на правителството в Кишинев 25 души са били подложени на подобна практика само през последните няколко месеца. Служителка на вътрешното министерство, спирана три пъти от полицията, при последния случай през януари се пошегувала, че сама може да намери стаята за разпит.

Схемата, върху която работят молдовски следователи, включва кухи руски фирми, взели фиктивни заеми от офшорни компании, базирани във Великобритания. Транзакциите били гарантирани от молдовски граждани, за да могат молдовски съдии, замесени в аферата, да нареждат изплащане на заемите и така да осигурят износа на пари от Русия, разказват прокурори.

Представителите на молдовските власти, цитирани от "Ройтерс", твърдят и че молдовското разузнаване разполага с подробни данни за лица от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ е наследник на КГБ), за които се смята, че са ръководили схемата заедно с молдовски бизнесмен на име Вячеслав Платон. Съпругата на Платон твърди от негово име, че той не е замесен. Според същите молдовски източници част от парите, изпрани по схемата, са използвани от ФСБ, за да подпомогнат руски държавни интереси. Молдовски медии междувременно отбелязват, че схемата е изпрала средства от над 100 руски компании и 21 финансови институции.

Прокуратурата наскоро повдигна и обвинения срещу 14 съдии и 10 мениджъри на банки, високопоставени служители на централната банка и четирима съдия-изпълнители.

Руското вътрешно министерство казва, че не може да коментира случая заради течащото в момента паралелно разследване - правоохранителни органи в страната също твърдят, че работят по молдовската схема от няколко години. Според адвокати, които работят по наказателни дела, е обичайно явление за една служба в Русия да разследва даден случай, докато друга оказва съпротива заради собствени интереси.

Скандалът съвпада с първите стъпки на президентския пост на Игор Додон, избран за президент през ноември, който дава заявки, че иска да отклони Молдова от проевропейската ѝ орбита и да я върне в тази на Москва – няколко години след като Кишинев подписа споразумение за асоцииране със съюза. Додон днес определи като "преждевременни" заявленията за съпричастност на ФСБ към схемата. "Знаем, че чрез молдовски банки руски пари на стойност 22 млрд. долара са отишли на Запад. Надяваме се, че руските колеги от правоохранителните органи ще направят всичко възможно да се изясни ситуацията. Но да се говори, че каквито и да било държавни структури, силови или други са замесени, според мен е преждевременно", каза той, цитиран от "Новая газета".

Молдовското правителство не споделя вижданията на Додон и поддържа европейския курс на страната. В началото на март кабинетът на Молдова обяви, че прекратява пътуванията на държавни представители до Русия, докато въпросът не бъде разрешен. Правителството твърди и че проверките от руските гранични служби са зачестили и са станали по-интензивни, откакто следствието е отбелязало напредък в случая с прането на пари.

Миналата седмица премиерът и председателят на парламента се срещнаха с руския посланик и изпратиха протестна нота в Москва заради случаите на тормоз. В съобщението се казва и че руските власти системно пренебрегват молбите за помощ, които Молдова отправя в опит да проследи произхода на руските пари, за да се разбере кой е замесен.

Представители на властта споделят, че не вярват тормозът на влизане в Русия да е идея на Кремъл, а на лица от вътрешното министерство и ФСБ, която упражнява надзор на граничните власти.

Дневник