В продължение на три часа Лаура Кьовеши, главен прокурор на Националната дирекция за борба с корупцията на Румъния (DNA) отговаряше на въпроси, поясняваше и уточняваше недоразбраното от аудиторията в нейната презентация на тъй наречения румънски модел за противодействие на голямата корупция на дискусия, организирана от гражданска инициатива "Правосъдие за всеки". Участваха граждани, юристи, представители на неправителствени организации.

Но нито веднъж през трите часа дори с намек Лоура Кьовеши не прояви претенция към съда, нито пък потърси във формализма на румънския процесуален кодекс причина за случаите в които ръководената от нея прокуратура не е успяла да постигне осъдителни присъди. "Никога нашите прокурори не коментират съдебните решения - не можем да имаме никакви претенции към съда. Нашите пропуски ги установяваме от адвокатските защити и се усъвършенстваме чрез тях", коментира тя.

Оправдателните присъди по делата на агенцията варират на 20 - 25 процента

според нея това е средното ниво на европейските страни, но в някои държави с традиционно ефективна борба с корупцията делът на оправданията е много по-нисък - във Франция е 8 процента.

Румънският модел е всъщност испански

Румънската независима дирекция за борба с корупцията е създадена преди 10 години, когато Румъния влиза в Европейския съюз. Моделът е резултат от сътрудничеството с испанската прокуратура и е създаден с помощта на испански експерти. Румъния си има и обща прокуратура като българската с главен прокурор, но тя преследва всички други престъпления извън високата корупция. Главният прокурор на DNA Лаура Кьовеши е независима от ръководството на общата прокуратура. Тя се назначава по предложение на министъра на правосъдието с указ на президента. Пак министърът на правосъдието може да й поиска оставката с предложение до президента. От друга страна над дирекцията упражнява контрол инспекторатът на ВСС, така че не можело да се говори за безконтролност на DNA.

Дирекцията e с много високо обществено доверие - над 55 процента, и това предпазва ръководителя Кьовеши от посегателства и натиск - така отговори тя на въпросите как осигурява независимостта на дирекцията и своята лична. През 2014 г. е имало опит за орязване на бюджета за дирекцията от финансовия министър, но министърът на правосъдието е успял да отстои размера от 400 млн. Дирекцията успява не само да постигне осъдителни присъди, а да възстанови за хазната незаконно придобито имущество - за м.г. в размер на 607 млн. евро.
Н4то едно обвиняемо лице не може и не бива да се чувства спокойно, че докато вървши делото може да префхвърли в сметки вп чужбина авояри или да припише имущество другиму, каза Кьовеши. Нейната агенцзия е установила контакти с европейски прокуратури и е успяла да блокира благодарение на сътрудничмеството с френски прокурори няколко светки за 3,5 млн. евро във Франзия, а неотдавна и две луксозни вили в Испания на обвиняеми лица.

Антикорупционната прокуратура на Румъния работи със свои полицаи и експерти

В прокуратурата на Кьовеши работят 195 от общо 2600-те прокурори в Румъния и над 260 полицаи, като не всички щатове са заети. Заплатите на прокурорите са около 3000 евро, а на полицаите и експертите са по-високи, но тя не ги назова. От работата на полицаите и експертите финансисти и високотехнологични специалисти зависи ефективността на прокурорите, коментира Кьовеши. Заплатите на прокурорите са като на останалите от общата прокуратура и така не се създавали стимули, а кандидатствали за дирекцзията професионалисти с желание да работят. Агенцията има и свои вещи лица, добре подготвени всеки в своята област, така експертизите се изготвят в по-кратки срокове. Експертизите се представят пред съда, но там обвиняемите могат да поискат нови, изготвени от независими експерти. Често съдът назначава нови - дали ще бъдат оборени експертизите на агенцията е критерий за качеството на нейната работа.

Агенцията не се сезира от анонимни сигнали, но контролните държавни институции са длъжни да подават сигнали под заплаха от наказателна отговорност, ако спестят нещо

Агенцията преследва голямата корупция, осъществявана от държавни и мастни длъжностни лица на средно и високо ниво, като за голям материален размер се смята този над 10 хил. евро. Ако обаче лицето е от висок държавен ранг - например министър или депутат, тогава дори подкуп от 500 евро попада в компетенциите на DNA. Не се сезира от анонимни сигнали, но контролните4 органи на държавата - финансови и всякакви други, са задължени да я сигнализират и носят анаказателан отговорност ако спестят открито от тях нарушение.

Големият парадокс: румънските министри имат имунитет и въпреки това Лаура Кьовеши успява да ги изправи на съд - как?: "Благодарна съм на президента, че стои зад гърба ми", каза Кьовеши

Едва днес се разбраха думите на Кьовеши пред магистратите в четвъртък, че е благодарна на президента, че "стои зад гърба й". Оказа се че министрите в Румъния имат имунитет, който се снема от парламента, ако са били избрани за депутати и след това са назначени министри. А ако са назначени направо министри, имунитетът им се снема от президента по искане на DNA.

Как се гарантират човешките права при толкова обвинени лица? Съдебният контрол над всеки наш акт е най-голямата гаранция, каза Лаура Кьовеши. Всички приложения на специални технически средства, претърсвания, изземвания се извършват само с разрешение на съда. Ноосновното ни средство е компетентността и почтеността, куражът и независимостта на прокурорите

допълни тя. И благодари за гражданската инициатива за срещата - като напомни, че в Румъния работата на агенцията със специализираните в наблюдение над правосъдието граждански организации е изключително важна, защото там общественото мнение е важно.

Изявлението и отговорите на Лаура Кьовеши звучаха в доста силен дисонанс с актуалната ситуация у нас, на която се спря в откриващото слово председателят на "Правосъдие за всеки" Велислав Величков: той напомни за подписката на гражданската инициатива, която въпреки разпоредбите на Закона за прякото участие на гражданите в управлението дори не бе допусната в парламента от председателя Цецка Цачева - не за гласуване, дори само за дебат не бе допусната.

Дневник