Независимият кандидат и бивш икономически министър Еманюел Макрон се очертава като фаворит на президентскате избори във Франция след телевизионен дебат с петимата водещи кандидати, съобщи "Ройтерс".

Проучване, цитирано от агенцията, сочи, че Макрон, за когото това е първа изборна битка в кариерата, е бил най-убедителен в надпреварата според 29% от зрителите. Следва крайнолевият Жан-Люк Меланшон с 20%, а Льо Пен и консервативният Франсоа Фийон оставават на трето място. Кандидатът на социалистите Беноа Амон е последен.

Фийон беше фаворитът в кампанията, но подкрепата за него намаля след разкрития около назначенията на съпругата му, който доведе първото разследване срещу кандидат-президент в историята на Франция. Скандалът, който последва обаче, не беше централна тема в дебата – Фийон призна, че е "допуснал някои грешки", но подчерта, че има опит в политиката. Макрон обаче също е подлаган на критики заради някои частни дарения за кампанията му.

По време на дебата, който продължи над три и половина часа, Макрон многократно влезе в остри словесни сблъсъци с лидера на Националния фронт Марин Льо Пен. Той я обвини, че "изкривява истината" по теми като възхода на радикалния ислям във Франция и забраната на буркини – бански костюм, който покрива цялото тяло и който носят някои мюсюлманки – и се обяви в защита на противоречивото облекло. От своя страна Льо Пен обяви, че коментарите му са "празни". Тя обещава, че ще изведе Франция от еврозоната и ще проведе референдум за членство в ЕС, ако стане президент. "Не искам да съм вицеканцлерът на Ангела Меркел", каза тя.

Остават още два дебата до първия тур на изборите на 23 април. Надпреварата изглежда оспорвана – 40% от избирателите не знаят за кого ще гласуват. Делът на въздържалите се може да отбележи рекордни стойности във Франция, но и да помогне на Льо Пен, отбелязва "Ройтерс".

Макрон, бивш инвестиционен банкер, беше министър на икономиката в кабинета на Франсоа Оланд, преди да напусне миналото лято. Той се определя като единствения кандидат, който не зависи от парите на данъкоплатците, и призовава да се ревизират "свещени крави" във Франция като 35-часовата работна седмица.

Макрон "влезе в дебата като кандидата, който може да загуби най-много. Най-много му се налагаше и да се доказва, тъй като само 49% от поддръжниците му в проучване преди дебата казаха, че няма да си променят решението как да гласуват", отбелязва телевизия "Франс 24".

Часове след дебата младшият министър Барбара Помпили от зелената партия се превърна в първия член на социалистическото правителство, който официално подкрепи Макрон като кандидат.

Дневник