Лидерът на управляващата партия в Полша обяви, че Варшава ще се противопостави на всякакви модели, които ще обособят различни "скорости" на интеграция в ЕС на предстоящата среща на върха в Рим тази седмица.

"Не можем да приемем обявяването на Европа на две скорости", каза Ярослав Качински, председател на евроскептичната "Право и справедливост" за полското издание wSieci (в превод "В мрежата"), цитиран от "Ройтерс". Според Качински подобен сценарий би довел или до излизането на Полша от ЕС, или до превръщането й в "по-долна категория" член на съюза. "Твърдо ще се противопоставим на това." Лидерът не уточни как страната му ще се бори за интересите си на срещата, където Варшава ще бъде представлявана от премиера Беата Шидло.

"Европа на две скорости" означава и парите да се концентрират в Запада, включително и защото Германия ще трябва да плаща повече за покриване на дълговете в еврозоната, твърди Качински, цитиран от БТА. "Повече пари ще отидат за иновации в страните от "стария съюз", а това ще доведе до важни загуби за нас", каза той.

"Що се отнася до преките отношения между политическите лидери, не можем да укоряваме Меркел за нищо. Тяхното ниво е добро. Но съществува и нивото на реалностите и на него нищо не се променя. По всички важни въпроси Германия води политика, противна на нашите интереси - като се започне от политическата история и се стигне до енергийната политика", подчерта Качински.

На срещата на върха на ЕС в Рим в събота, организирана по повод 60-ата годишнина от подписването на Римския договор за създаване на Европейската икономическа общност, се очаква да се обсъжда бъдещето на съюза след Брекзит. Измежду петте сценария за реформа на Европа, начертани от председателя на Европейската комисия Жан-Клон Юнкер по-рано тази седмица и вариращи от обикновен единен пазар до засилена интеграция, Берлин и Париж вече са изразявали предпочитание за модела на Европа на няколко скорости, в чиято подкрепа самият Юнкер също се е обявявал.

Подкрепата за "Право и справедливост" пострада, след като правителството беше единственото в ЕС, което се обяви срещу преизбирането на поляка Доналд Туск за още един мандат като председател на Европейския съвет в началото на март. Проучване на агенция IBRiS за всекидневника "Жечпосполита", цитирано от "Ройтерс", сочи, че след действията на Варшава рейтингът на партията е спаднал с 5%, докато този на опозиционната "Гражданска платформа", някога оглавявана от Туск, се е увеличил с 10%.

Дневник