Броят на успешно подадените заявления за гласуване в чужбина е 45 071. Най-голям е броят им в Турция – 19 081. След южната ни съседка се нареждат Великобритания - с 5259 заявления, Испания – с малко над 3 хил., САЩ - с 2799, и Германия - с 2756. Това беше обявено от постоянния секретар на Министерството на външните работи (МВнР) и ръководител на работната група по организация на парламентарните избори извън страната Елена Шекерлетова. Тя предостави на пресконференция днес подробна информация за подготовката на изборите в чужбина, съобщиха от министерството.

В някои дипломатически и консулски представителства Централната избирателна комисия (ЦИК) е приела решение да бъдат образувани повече от една избирателна секция. В Лондон ще има 4 секции, докато в Берлин, Мадрид, Париж и Мюнхен ще са 3. Във Франкфурт, Брюксел, Хага, Валенсия, Милано и Франкфурт ще има по 2 секции.

Заради повишен военен риск избирателни секции няма да бъдат образувани в Афганистан, Либия, Сирия и Ирак. В Северна Корея, Пакистан, Етиопия, Монголия и Индонезия също няма да може да се гласува заради липсата на заявления и много малкия брой пребиваващи в тези държави български граждани.

В 70 държави ще бъдат открити общо 371 избирателни секции. В 40 страни секциите ще са само в дипломатическите и консулските представителства, в 27 държави избирателни секции ще има както в представителствата, така и на места извън тях, а в 3 държави – Люксембург, Сингапур и Нова Зеландия, където България няма свои представителства, изборните секции ще бъдат на други места.

Общо 2049 ще са членовете на съставите на секциите в чужбина. 411 от тях са представители на партии, 208 са служителите на дипломатическите и консулските представителства, 205 са командированите служители на администрацията и 1225 са българите в чужбина, които се включват доброволно.

Dnevnik.bg