Европейската комисия ще блокира вноса на месо в ЕС от всички бразилски компании, замесени в скандала с развалени продукти, каза говорител на институцията.

Той добави, че скандалът няма да се отрази на преговорите за свободна търговия между ЕС и южноамериканския блок Меркосур, които се очаква да започнат скоро. Сделката ще трябва да съдържа отделна глава за стандарти за храните.

В края на миналата седмица стана ясно, че Бразилия години наред е изнасяла развалено телешко и пилешко месо. Полицията смята, че над 100 души, основно здравни инспектори, са взимали подкупи, за да разрешат продажбата на развалени продукти, да фалшифицират документи за износ или изобщо да не правят инспекции на фабрики. На прицел са най-големите производители съответно на телешко и пилешко, JBS и BRF, които отхвърлиха обвиненията и започнаха кампании, за да изчистят имиджа си.

Китай забрани напълно вноса на месни продукти от Бразилия в очакване на подробни обяснения на случая от бразилските власти. Някои местни и международни търговски вериги дори са свалили месото от Бразилия от рафтовете си, съобщава "Ройтерс." Междувременно и Хонконг забрани вноса на бразилско месо часове след като Южна Корея вдигна ембаргото, което беше наложила на BRF. Китай е най-големият в света консуматор на месо от Бразилия, без да се брои потреблението в Хонконг, което само по себе си е на второ място.

Мексико, което не внася от Бразилия пилешко месо и готови продукти, блокира всички доставки на продукти от пернати, включително яйца, след като започна скандалът. Департаментът по земеделие в САЩ пък започна тестове за патогени на всички доставки на сурово телешко и готови продукти.

Във вторник властите започнаха одит на месопреработвателни фабрики из страната. Президентът Мишел Темер и министърът на земеделието Блайру Маджи от края на миналата седмица провеждат срещи с представители на други държави, за да ги уверят, че става дума за "изолирани случаи" и скандалът засяга само малка част от производството на месни продукти в страната. "Сигурни сме, че няма риск за общественото здраве, свързан с бразилското месо", обяви Луис Едуардо Ранжел, който отговаря за стандартите в земеделското министерство.

Според шефа на националната федерация на бразилската полиция правителството и индустрията се опитват да предпазят както имиджа на сектора, така и политици. Той говори за "мафия от бизнесмени, подкупвали инспектори... и политици, за да получат сертификати за продажба на месо без никакви проверки".

Бразилските компании, които се свързват със скандала около продажбата на некачествена продукция, са изгубили вече близо 2.5 млрд. долара от пазарната си стойност според телевизия "Глобу", като над половината от загубите се пада на JBS.

Dnevnik.bg