Всички огнища на морбили вече са обхванати и където има пропуски се извършват имунизации, съобщи заместник-министърът на здравеопазването д-р Галин Каменов.

Към момента потвърдените от Националната референтна лаборатория случаи на морбили в България са три и те ще бъдат изпратени в референтна лаборатория в Европа, за да се уточни откъде е пренесено заболяването. За други пет случая се чака потвърждение. Опасността от морбили беше близка и очаквана, заради епидемията в северната ни съседка Румъния и няколко държави в Източна и Централна Европа.

Активно се работи в пловдивския квартал "Столипиново", където живеят около 8000 деца и са открити досегашните потвърдени и непотвърдени случаи. От тях необхванатите деца с ваксина срещу морбили, паротит и рубела са около 100 и всички те ще бъдат имунизирани в идните дни, каза зам.-министърът при посещението си днес в Пловдив.


"Овладяването на такива ситуации зависи от бързината, с която се прилага ваксината на неимунизираните", коментира Каменов и оцени организацията на българските здравни служби като добра. Министерството на здравеопазването призова при всяко съмнение за морбили родителите да се обръщат към общопрактикуващия си лекар.

Освен това като спешна мярка здравният министър Илко Семерджиев е издал днес заповед за създаването на Национален координационен съвет за контрол и управление на увеличаващата се заболяемост от морбили.

Съветът ще анализира епидемичната обстановка в страната и ще предлага мерки и план за изпълнението им за ограничаване на заразата. Той ще следи и предоставя на министерството актуална информация за епидемичната обстановка.

Председател на новосформирания орган е заместник-министър Галин Каменов, а негов секретар – главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Членове са директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, националният консултант по вирусология проф. Ива Христова, националните консултанти по епидемиология проф. Йорданка Стоилова и доц. Андрей Галев и националният консултант по инфекциозни болести проф. Татяна Червенякова.

Дневник