Половината от тези, които говорят за реформа в съдебната система, въобще не са в състояние да обяснят какво имат предвид. Една немалка част от атакуващите ме, ако бяха на мое място, нямаше да си помислят за реформа в прокуратурата. Това заяви пред БНТ главният прокурор Сотир Цацаров.

Той добави, че преминаването на държавното обвинение към изпълнителната власт може само да навреди. Според него тогава окръжните прокурори ще могат да се сменят така, както в момента се сменяли областните управители.

"Повечето, които атакуват прокуратурата, нямат грам ясна концепция за това какво да се направи с наказателното производство. Наказателният кодекс трябва да бъде реформиран, за което се изисква политическа воля, но тогава става опасен", каза Цацаров.


По думите му не трябва да има борба колко прокуратури ще има или какъв модел да се следва в съдебната реформа. Според него "ние няма да го измислим, другите държави са го направили и е достатъчно да препишем няколко неща, за да се направи що-годе приемлив продукт".

ацаров каза още, че трябва да има определен времеви предел, в който едно дело може да бъде връщано от съда. Той добави, че не може едно дело да се води 10 години, тъй като това предизвиква недоволство сред обществото. Според него няма преследване на корупционни действия в частния сектор, тъй като Наказателният кодекс е от 1968 г., където ясно е описано, че само длъжностни лица носят отговорност за корупция.

"Термините в Наказателния кодекс са за съвсем други обществени отношения. Трябва ни не нов, а реформиран кодекс", уточни главният прокурор.

Той разкри, че българските гранични полицаи, на които бяха повдигнати обвинения от Турция за смъртта на неин гражданин, няма да бъдат екстрадирани в южната ни съседка, ако това бъде поискано. Причината – Турция не е държава от Европейския съюз, с който страната има договорни отношения при подобни ситуации.

"България не предава свои граждани и всяко искане за екстрадиция на тези лица ще бъде обречено на отказ", добави Цацаров.

Той добави, че експулсирането и забраната да влизат в България на няколко турски граждани е било напълно нормално действие. Това се наложило, тъй като от тяхна страна имало действия, които заплашвали националната сигурност. Главният прокурор уточни, че не става въпрос за извършени престъпления.

"Не говорим за шпионство, а за проповядване на идеи, свързани с нарушаване на териториалната цялост на България", заяви Цацаров.

Дневник