Ще трябва ли да се нанесат корекции в учебниците? Британски учени поставиха под въпрос датиращата от повече от век класификация на динозаврите и настояват за цялостно преразглеждане на генеаложкото им дърво, предаде Франс прес.

Дълго време се смяташе, че всички динозаври са огромни влечуги. След като с годините бяха открити много фосили от динозаври, учените си дадоха сметка за голямото им морфологично разнообразие. Оказа се, че всички динозаври не са влечуги и не са огромни. Тогава бе решено динозаврите да бъдат разделени на две големи групи в зависимост от тазобедрената им структура - Saurischia и Ornitischia. Saurischia са с тазобедрена структура на влечуго, като срамната кост е насочена надолу и напред. Те включват тероподи, сред които месоядни двукраки динозаври и Тиранозавър рекс, и зауроподоморфни, сред които тревопасни четирикраки динозаври с дълъг врат. Ornitischia са с тазобедрена структура на птица, но нямат роднинска връзка с птиците, като срамната им кост е насочена надолу и назад.

Учени от Кембриджкия университет и Природонаучния музей в Лондон обаче нанесоха корекции в това генеаложко дърво. "Променихме представянето на роднинските връзки между динозаври, като изследвахме много древни динозаври - заяви един от авторите на изследването Матю Барън от Кембриджкия университет. - Наблюденията ни сочат, че тероподите и динозаврите с тазобедрена структура на птица са от едно и също семейство." Става въпрос за ново семейство, което учените кръстили Ornitoscelida. Следователно различната форма на таза вече не е определяща за принадлежността към дадено семейство динозаври

Получените резултати навеждат също на мисълта, че динозаврите са се появили на планетата преди около 247 милиона години, т.е. 10 милиона години по-рано, отколкото се смяташе досега, като това е станало в северното полукълбо, а не в южното. "Откритието е шокиращо, защото противоречи на всичко, което знаехме досега", отбеляза Барън.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".

Dariknews.bg