Турция ще направи ревизия на всичко "от А до Я" в политическите и административните отношения с Европейския съюз - включително на споразумението за задържане на мигрантската вълна към Европа - след референдума от 16 април. Анкара обаче ще съхрани икономическите си отношения със страните от съюза.


Това заяви президентът Реджеп Тайип Ердоган в интервю за Doğan TV, излъчено по телевизионните канали CNN Türk и Kanal D в четвъртък вечерта.

"Можем да продължим икономическите си отношения [с ЕС], може да се наложи да преразгледаме политическите и административните връзки. Референдумът от 16 април ще определи много неща. [След него] ще седнем с правителството и ще ревизираме всичко от А до Я", отговори Ердоган на въпрос на водещия Хакан Челик за отношенията с Европа.


Президентът каза още, че няма да спре да говори за нацизъм и фашизъм в ЕС. "Вие имате свободата да наричате Ердоган диктатор, а Ердоган няма свободата да ви нарича "фашисти" и "нацисти"? Не се засягайте, но ще ги наричам "фашисти", докато те наричат Ердоган "диктатор", заяви той в предаваният на живо разговор.

Ердоган не се извини за думите си, че европейски държави използвали "нацистки методи", за да попречат на негови министри да участват в агитация за референдума сред местните турски общности. Според него се потъпква свободата на словото, защото позволяват митинги на кампанията за гласуване с "Не" на референдума, но не и на одобряващите предложенията.

Германия подкрепя терориза, а аз нямам планове да я посетя преди референдума, добави Ердоган. "Германският президент [Франк-Валтер] Щайнмайер ме нападна, макар да сме добри приятели. Осъждам го за това му изявление. Бих искал никога да не го беше правил."

В първото си слово като държавен глава Щайнмайер предупреди, че Ердоган рискува да унищожи всичко, което страната му е постигнала през последните години и десетилетия и да накърни връзките си с партньори и съюзници.

"Хората избраха президент с 52%. Сега очаквам повече от 52% от гласовете на референдума да са "Да". Ние казваме "Нека увенчаем гласуването "Да" с над 60%", каза президентът. На вота след по-малко от месец са подложени 18 сериозни поправки на Конституцията, които рязко ще засилят правомощията му. Сега Ердоган казва, че Турция ще демонстрира свой характерен тип президентска система на света.

Dnevnik.bg