В деня за размисъл преди парламентарните избори националният отбор на България победи с 2:0 Холандия в двубой от Група "А" на световните квалификации. Срещата проведе пред около 14 000 зрители на Националния стадион "Васил Левски".

И двата гола вкара футболистът на полския Погон Спас Делев през първото полувреме. Бившият футболист на "Берое" и ЦСКА записа първите си попадения с националния екип.

С този успех България събра девет точки в групата и зае третото място, на точка зад втория Швеция. Първи е Франция с 13, а "лалетата" са четвърти със седем.

Следващият мач на България е гостуване на Беларус на 9 юни.

За последно двата отбора се срещнаха през 2012 г. в контрола, която се проведе в Амстердам, и тогава България победи с 2:1.

"Трикокльорите" започнаха агресивно двубоя. В 1-ата минута Ивелин Попов беше съборен пред наказателното поле и последва сигнал за пряк свободен. Той изпълни, като прехвърли стената, но не успя да затрудни вратаря Йерун Зут.

В петата минута Спас Делев откри резултата. Атакуващият футболист се пребори за топката в наказателното поле след пас на Симеон Славчев, където Матийс де Лигт и Зут не се разбраха. Юношата на "Пирин" овладя, прекара топката технично покрай вратаря и сам пред опразнената врата вкара.

Юношата на "Аякс" Де Лигт, който е 17-годишен, стана най-младият национал на Холандия за последните 86 години.

След попадението "лалетата" започнаха да владеят повече топката и принудиха съперника да се прибере в половината си. България разчиташе предимно на контраатаки.

В една така в 18-ата минута "лъвовете" проведоха добра атака по дясното крило, започнаха от Ивелин Попов. Славчев напредна и подаде към Манолев в наказателното поле, който проби и направи опит за остър пас, след което последва изчистване в ъглов.

Футболистите на Петър Хубчев действаха внимателно и концентрирано и благодарение на това се стигна до втория гол. В 20-ата минута Делев овладя пред дъгата на наказателното поле, като спря на гърди пас с глава на Георги Костадинов, нагласи си топката на силния десен крак и със силен удар от около 22 метра не остави никакви шансове на Зут.

До края на полувремето холандците продължиха да доминират, но така и не успях да отправят точен удар към вратата на Михайлов. Те владееха топката 71% от времето. В 44-ата минута се откри най-добрата възможност пред гостите. Клаасен стига до топката до аутлинията и успя да я върне към Бас Дост, който стреля силно от движение и топката мина покрай лявата греда.

В 58-ата минута Милайхов направи първото си спасяване. Куинси Промес пробва късмета си от разстояние, топката тупна точно пред вратаря, но той успа да избие в ъглов.

Малко след това Дост получи в наказателното поле и върна към Клаасен, който стреля от движение, като и този път Михайлов се справи стабилно.

През второто полувреме в игра влезе футболистът на "Левски" Божидар Краев, който влезе на мястото на капитана Ивелин Попов. Той даде лентата на Михайлов, а 19-годишният полузащитник направи дебюта си за "А" националния отбор.

В другия двубой от групата, който се игра по-рано, Швеция победи с 4:0 Беларус и се изкачи на второто място с 10 точки.

Франция се наложи с 3:1 над Люксембург и е заема първото място с 13 точки. "Петлите" стигнаха до успеха с голове на Оливие Жиру и Антоан Гризман. Точен за Люксембург беше бившият нападател на ЦСКА Орелиен Жоаким от дузпа, който вкара и на България в София.