Стотици руски граждани са арестувани в няколкото протеста срещу това, че властите не правят необходимото за борба с корупцията в страната. На много места митингите не са разрешени, но въпреки това от Владивосток до Санкт Петербург несъгласните с управлението на президента Владимир Путин излязоха на улиците. От десетки градове се съобщава за използване на димки и сълзотворен спрей от полицията.

Според органите на реда в Москва събралите се са поне 8000, макар столичните власти да твърдят, че протестът е неразрешен. По официални данни над сто са задържаните в центъра на града. Символичният център на протестите в столицата - площад "Пушкин", бе опразнен със сила.

"В момента имаме данни поне за 200 задържани. Докарват ги в различни полицейски управления" - не само в центъра, но и в други московски райони, уточни събеседник на ТАСС. Той опроверга съобщенията на руски медии, че полицията е използвала палки и газ с екстракт от пипер. Според него "патрулите в центъра на Москва не са екипирани със специални средства".

Опозиционерите, излезли на пътното платно, фактически бяха блокирали движението по ул. "Тверская". Сили на руската Национална гвардия и полицията за борба с безредици ОМОН настояваха протестиращите да се преместят на тротоара, после започнаха да задържат хора от множеството.

Полицаите задържаха организатора на акцията - опозиционера Алексей Навални, още десетина души бяха накарани да влязат в полицейски камиони. Тълпата реагира с викове "Позор!", но не прибегна до насилие спрямо полицаите. Правоохранителните органи съобщиха, че задържат "само онези, които не се подчиняват на законните им искания". Полицията е извикала в района подкрепления, за да се нормализира обстановката. Над "Тверская" постоянно кръжи хеликоптер, който предава данни в оперативния полицейски щаб.

В Санкт Петербург 3-4 хиляди участници стигнаха до площада пред Зимния дворец, след като се събраха на Марсово поле. Управата на втория по големина град заяви, че не позволява митинга, защото там щяло да има акция в защита на традиционните ценности. Организаторите на антикорупционното шествие отвърнаха, че борбата с корупцията е руска традиционна ценност.

Многохиляден протест има и в Екатеринбург - третият по големина град в страната, определян като столицата на Сибир. Хората излизат, недоволни от това, че след разследването за имения, яхти и апартаменти, от които се ползва премиерът Дмитрий Медведев, не е последвала никаква проверка от правосъдните органи.

На Алексей Навални е съставен протокол за митинг без разрешение, но всъщност властите в Москва пропуснаха срокове да отговорят по законен път на искането за публична проява и на практика дадоха мълчаливо съгласие.

На 3 март Фондът за борба с корупцията (ФБК) публикува филм за разследването "Он вам не Димон", в който твърди, че Дмитрий Медведев притежава тайно имотите в Русия и чужбина, а номинални собственици са благотворителни фондации и компании на негови доверени лица.

На 14 март Навални подаде заявка за митинг в центъра на Москва и призова съмишлениците си да го последват в цялата страна с подобни акции. По данни на Навални улични акции може да има в 84 града, като одобрение от властите има само в 12 от тях.

Дневник