Носителят на 14 титли от Големия шлем Рафаел Надал загуби първи сет на нула за пръв път от девет години, но се класира за осминафиналите на турнира "Мастърс 1000" в Маями след обрат срещу германеца Филип Колшрайбер - 0:6, 6:2, 6:3.

Испанецът записа 822-а победа в своя мач №1000 на професионално ниво. В това число влизат двубоите в турнирите от световния тур на АТП, Големия шлем и купа "Дейвис".

30-годишният тенисист стана единадесетият член на клуб "1000" след Браян Готфрид (1004), Давид Ферер (1034), Стефан Едберг (1071), Джон Макенроу (1075), Илия Настасе (1085), Андре Агаси (1144), Гилермо Вияс (1215), Иван Лендъл (1310), Роджър Федерер (1340) и Джими Конърс (1535).

"Хиляда мача са много. Това е хубава новина, защото означава, че имам дълга кариера. За мен това е нещо важно, защото през всичките тези години слушах как кариерата ми няма да продължи много дълго", коментира Надал след двубоя.

Надал се изправи за 15-и път срещу Колшрайбер, като беше губил само веднъж от германеца - през 2012 г. на тревните кортове в Хале.

Той обаче започна неуверено мача, а Колшрайбер се възползва от отличен начин благодарение на своя форхенд. Германецът спечели 90% от точките при свой първи сервис и 65% от точките в подаванията на съперника, за да реализира три пробива от три възможности и да сложи край на сета след 25 минути игра.

Загубеният сет на нула - първи за Надал от загубата срещу Михаил Южни с 0:6, 1:6 на финала в Ченай през януари 2008 г. - подейства страхотно на бившия №1.

Испанецът показа коренно различно лице, като не даде на Колшрайбер нито една възможност за пробив до края на двубоя. В същото време той реализира три от своите шест и стигна до обрат след 98 минути игра.

Във втория сет Надал вкара 72% първи сервис и загуби само две от разиграните 18 точки в неговите подавания. В третия той беше още по-впечатляващ - 90% вкаран първи сервис, 100% спечелени точки след вкаран първи сервис (19 от 19) и само една загубена точка в петте му подавания.

"Загубих първия сет, защото той играеше твърде добре. Това е. Един мач обаче продължава дълго и положителното е, че се справих добре с напрежението днес. Устоях в първите геймове на втория сет и мисля, че изиграх страхотни втори и трети сет", каза още Надал.

Испанецът е четирикратен финалист в Маями - 2005, 2008, 2011 и 2014 г., но това остава един от едва трите турнира от сериите "Мастърс", които не е печелил.

В спор за място в четвъртфиналите той ще се изправи срещу французина Никола Маю, който победи Гуидо Пея от Аржентина с 6:4, 6:3 за 76 минути.

Много зрелищен мач през изминалата нощ изиграха поставеният под №2 Кей Нишикори и №25 Фернандо Вердаско. Двубоят продължи 2 часа и 45 минути, а японецът се наложи със 7:6 (2), 6:7 (5), 6:1.

В осминафиналите той ще срещне аржентинеца Федерико Делбонис, а победителят от този мач ще се бори за участие в полуфиналите с американеца Доналд Йънг или италианеца Фабио Фонини. Другата двойка, която се оформи в долната половина, е изцяло американска - Джак Сок срещу Скот Доналдсън. Те ще определят съперника на спечелилия мача между Надал и Маю.

Двубоите от третия кръг в горната половина ще се играят идната нощ - Стан Вавринка срещу Малек Джазири, Джон Иснър срещу Александър Зверев, Ник Кириос срещу Иво Карлович, Давид Гофен срещу Диего Шварцман, Роджър Федерер срещу Хуан Мартин дел Потро, Сам Куери срещу Роберто Баутиста Агут, Томаш Бердих срещу Жил Мюлер и Борна Чорич срещу Адриан Манарино.