Кметовете на селата в община Шумен и кметските наместници да могат да управляват имотите, които са в техните населени места, предлага в докладна записка общинският съветник Веселин Пенчев. Освен това той предлага 30% от средствата, придобити от продажбата или от отдаването под наем на тези имоти да се превеждат по сметка на района или на кметството по местонахождението на съответния имот и да се използват за изпълнение на дейности от местно значение. Докладната е внесена в дневния ред на местния парламент по искане на кмета на село Царев брод Стефан Живков.

Предложението днес бе гледано от членовете на Правна комисия, които го подкрепиха с 4 гласа „за“ и 2 „въздържал се“.

На заседанието на юристите днес кметът на Царев брод посочи, че практически имотите общинска собственост находящи се на територията на дадено кметство се управляват от съответния кмет на кметство. Кметът предлага дали те да се отдадат под наем, да се продадат, той прави проверки за неправомерно ползване и т.н. Според Живков ако имотите бъдат предоставени за управление на кметовете на кметства и кметските наместници, те ще са по-заинтересовани от да се грижат за тях по-добре.

„30% от средствата от продажбите и наемите на тези имоти ще гарантират на кмета на селото, че ще има някаква сума, за да може да извършва неотложни ремонти, например. Средствата  от тази година ще бъдат заложени в бюджета за 2018 г., но ще бъдат конкретно за даденото село“, каза Живков по време на заседанието на Правна комисия.

Той допълни, че за какво ще се изразходват средствата ще кажат жителите на общоселско събрание, а последната дума отново ще има Общинският съвет в Шумен.

Членовете на Правна комисия се обединиха около мнението, че по този начин се развързват ръцете на селските кметове. Юристите заявиха, че ще подкрепят подобно искане от страна на всеки един селски кмет.

Предстои предложението на кмета на Царев брод да се гледа в сесийна зала и ако бъде прието от общинските съветници да влезе в сила от следващата година.

ШУМ.БГ