Закриване и преструктуриране на отделения, намаляване на персонала, увеличение на приходите от основни дейности са част от мерките, които са набелязани в Програмата за подобряване на финансовите и икономически показатели на МБАЛ-Шумен за периода април 2017 г. - април 2018 г.

„Имаше изискване на министъра на здравеопазването към всички областни болници да разработят такива програми. Тя е за една година, през която заложените мерки ще бъдат последователно предприети. Програмата е приета от Съвета на директорите и предстои да бъде представена на акционерите по време на Общото събрание на 7 април“, каза за ШУМ.БГ изпълнителният директор на болницата д-р Атанас Атанасов.

Той уточни, че програмата се състои от анализ за състоянието на МБАЛ-Шумен, от който са изведени проблеми и са заложени мерки за решаването им.

Според анализа през 2016 г. дружеството отчита нетна счетоводна загуба от 1 540 000 лв. През 2015 г. тя е била 610 хил.лв., а през 2014 болницата е била на печалба от 8 хил.лв.

В програмата е посочено, че фактори за тези финансови резултати са намаляващото население, което води до намаление на приходите, непроменените цени на клинични пътеки, недофинансиране на дейности, недостатъчно субсидиране от МЗ и др.

„Мерките са в три посоки – организационни, структурни и такива за повишаване на приходите от основна дейност. Предвиждат се някои обединения на структури, като  преобразуване на ІІ хирургия и микробиологичната лаборатория в Нови пазар и прехвърляне на дейността им в Шумен“, конкретизира д-р Атанасов.

За оптимизиране на дейността ще се слеят в една структура Първо хирургично отделение и Урологично отделение в Шумен. Щатът ще се редуцира с 10 бройки , а сливането ще доведе до икономия от 88 хил.лв. за периода на оздравителната програма и икономия от 126 хил. лв. за всяка следваща година.

Друга мярка е закриване на дейността на стационара на ІІ Хирургично отделение в Нови пазар. На негово място ще се разкрие кабинет за хирургична помощ с двама лекари и две сестри, които ще обезпечат нуждите на населението. Очакваните икономии първоначално са 123 хил.лв. за периода на програмата, а за следващия едногодишен период икономии от 148 хил.лв.

Заложено е разкриване на отделение за продължително лечение с 10 легла в Нови пазар. Финансирането на дейността ще се извършва с директни плащания за престой на пациенти. При използваемост 80% или 292 дни и цена 40 лв. на ден, което е 11 680 лв. за легло очакваните постъпления годишно са 116 800 за всички легла. 

Закриване на структурата на Микробиологичната лаборатория в Нови пазар, като дейността се поема от лабораторията в Шумен. Издръжката за година е 50 хил.лв. с преструктурирането ще се направят икономии от 44 хил.лв.

Посочено е, че ще има намаление на сметките за ток, защото болницата е  сключила договор с доставчик за по-ниска цена на ел. енергия. Предвижда се и засилен контрол при разходите за материали и консумативи, което за периода на програмата трябва да доведе до икономии от 71 хил.лв. Планира се намаление на разходите за външни услуги с 49 хил.лв. за целия програмен период.

Друга мярка е оптимизиране на работата на всички отделения и звена в болницата с цел увеличаване на приходите от основна дейност. В плана са заложени увеличение на дейности по амбулаторни и клинични процедури и клинични пътеки за продължително лечение.

Изпълнителният директор на МБАЛ д-р Атанасов уточни, че програмата е концептуална. „Върху нея ще се разработят конкретни планове за дейността и икономическата ефективност на всяка една структура. Те ще бъдат възложени на съответните началници на отделения за изпълнение“.

В програмата е посочено още и намаляване на разходите за персонал. Предвижда се поетапно намаляване на заетия щат в дружеството с 61,25 бройки за сметка на структурни промени, освобождаване на работещи пенсионери с изплатено обезщетение при пенсиониране и служители в пенсионна възраст. Очакваните икономии на средства за работна заплата и осигурителни вноски са в размер на 436 хил.лв. за периода на програмата и 719 хил.лв. в следващ едногодишен период.

Освен това ще се водят преговори със синдикатите по Колективния трудов договор за намаляване на дните допълнителен отпуск. Ако се постигне договорка разходите за начислени неизползвани отпуски в края на годината ще се намалят със 142 хил.лв. Д-р Атанасов уточни, че и в момента се водят разговори със синдикатите по въпроса с увеличението на заплатите на персонала в болницата.

„В процес сме на преговори. Естествено е да се искат повече пари и увеличение на заплатите.  Следващата ни среща е на 4 април. На тази среща ще предложа вариант за постигане на споразумение, като увеличението на заплатите може да се случи стъпка по стъпка. Първоначално увеличението на заплатите да е минимално за  всички медицински специалисти. В последствие, при постигане на определени нива на показателите на дейност и съответно увеличаване на приходите, до края на годината заплатите да се увеличат още“, каза Атанасов.

Според него обаче в тези преговори трябва да се поемат взаимни ангажименти.
„Аз ще поема ангажимент да увеличавам стъпково заплатите, а те трябва да поемат ангажимент да положат усилия за постигане на определените нива в показателите за дейност и приходи. Това е свързано и с програмата и конкретните планове, които разработваме за постигане на икономическа ефективност на отделните структури и отделения“, посочи д-р Атанасов.

„Моето желание и това на ръководството е да се търсят механизми за увеличение на заплатите. Мнението ми е, че възнагражденията в болничната помощ са ниски, още повече на фона на увеличаващия се дефицит на кадри и тяхното застаряване. Възможен е разумен изход, за да не се дестабилизира болницата, да можем да се разплащаме с доставчиците и да обслужваме пациентите. Има механизми. Няма да е лесно, но трябва да се поемат ангажименти и от двете страни“, допълни изпълнителният директор на болницата.

В програмата е изготвен и погасителен план за изплащане на просрочени задължения към доставчици, които към 31 декември 2016 г. са 279 хил.лв., а към датата на изготвяна не програмата са в размер на 329 хил.лв.

Основните прогнозни очаквания при изпълнение на мерките заложени в програмата са увеличение на приходите с 1 000 009, което е 5,84% спрямо 2016 г. Намаление на разходите с 549 хил.лв и постигане на положителен финансов резултат с 5 хил.лв. до края на периода.

ШУМ.БГ