За по-висока от предвидената от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) трипроцентна надценка за извършване на дейността "доставка на енергия от последна инстанция на свободния енергиен пазар" настояха днес представителите на електроразпределителните дружества.

Те настояват и за възстановяване от страна на обществения доставчик на всички разходи за купуване на енергия по преференциални цени.

ДКЕВР направи две обществени обсъждания - на методика за определяне на цените на електрическата енергия на доставчика от последна инстанция и на методиката за разпределение и компенсиране на разходите за купуване на енергия по преференциални цени между обществения доставчик и крайните снабдители, произтичащи от задължения по чл. 35 от Закона за енергетиката.

Представителите на трите електроразпределителни дружества предложиха да бъдат изведени отделно от надценката от 3% за крайните снабдители разходите за балансираща енергия.

Доставчиците от последна инстанция следва да балансират пазара, ето защо техните разходи трябва да се допълнят с този разход, посочи Пламен Стефанов - председател на УС на "Енерго-Про".

Предвижданата надценка 3% няма да е достатъчна за покриване на оперативните разходи на дружествата, каза още той. На същото мнение бяха и Зорница Генова от ЧЕЗ, и Илина Стефанова от ЕВН.

Методиката формира три цени - цената, по която общественият доставчик продава на крайните доставчици, цената, по която те ще продават, и цената за крайните клиенти,

отбеляза Зорница Генова. Трябва точно да се определят субектите - кой на кого е клиент по нива на напрежение, както и да се отчетат разходите за балансиране, посочи тя.

Илина Стефанова заяви, че ЕВН предлага да се обсъди разграничаване на клиентите на доставчиците от последна инстанция не само по вида мрежа - преносна и разпределителна, но и по ниво на напрежение.

Като елемент от формулата трябва да се включат и разходите за балансиране, добави тя. По повод

компенсирането на разходите на крайните снабдители за изкупуване на енергията по преференциални цени

от НЕК предложиха да се въведе лимитиране на изкупуваната по преференциални цени енергия като крайна сума, а след превишаването на лимита, енергията да бъде изкупувана на по-ниски цени.

Представителите на електроразпределителните дружества настояха да се спазват текстовете на Закона за енергетиката, според които крайните снабдители продават на обществения доставчик цялото количество изкупена от тях по преференциални цени електроенергия, без да отчитат финансов резултат от сделките по изкупуване.

Методиката не отразява този принцип в пълна степен, защото предвижда само частична компенсация на крайните снабдители, предлагаме това да се промени, каза Зорница Генова от ЧЕЗ.

Според ЕРП-тата тези разпоредби създават риск за крайните снабдители по отношение на непълното възстановяване на разходите им, породени от задължението им да изкупуват цялото произведено количество електрическа енергия от ВЕИ.

На 18 юли ще се състоят закрити заседания на ДКЕВР за приемане на двете становища, заяви след заседанието председателят на комисията Анжела Тонева.

Дотогава всички заинтересовани страни могат да дадат своите писмени становища по документите.

БТА