Членът на УС на Фондация "Български спорт" Здравка Йорданова обяви на пресконференция в Пресклуб "България" спортистите, които са носители на "Спортен Икар" 2013 в различните категории.

Тя поясни, че тази година престижната проява се провежда за 22-ри път и е под патронажа на министъра на младежта и спорта Мариана Георгиева, а БОК ще връчи своите традиционни отличия на заслужили български спортисти и деятели. Статуетките "Спортен Икар" са изработени от художника Христо Христов, а награждаването е на 18 декември от 11.00 ч в Археологическия музей. Специалното жури към фондацията определи за носители на наградите за 2013 г. в отделните категории следните спортисти:

За Най-проспериращ млад спортист:

ЕЛИЦА ЯНКОВА – световен шампион по борба за младежи и девойки

ГАБРИЕЛА ПЕТРОВА – европейски шампион по лека атлетика (троен скок) за младежи и девойки

БОРИСЛАВА ДАМЯНОВА – европейски шампион по джудо за младежи и девойки

МИРОСЛАВ КИРЧЕВ – европейски шампион по кану-каяк за младежи до 23 г.

ИВАЙЛО ИВАНОВ – европейски шампион по джудо за мъже до 23 г. и трети на ЕП за младежи

за Пробив в световния спорт

СТАНИМИР БЕЛОМЪЖЕВ – европейски шампион по ски ориентиране (спринт) за мъже и бронзов медал от СП на смесени щафети, вицешампион на Световните зимни военни игри, номер 1 в световната ранглиста за 2013 г.

ВЛАДИМИР ДУБОВ – световен и европейски вицешампион по борба (свободен стил, кат. до 60 кг) за мъже

за Впечатляващо представяне

ГРИГОР ДИМИТРОВ – спечелил АТР турнира в Стокхолм, първият българин с титла от толкова високо ниво в тениса, с победи над състезатели от ТОП 10 в света, завършил годината като №23 в световната ранглиста за мъже, което не е постигал нито един българин на корта досега

за Достойно представяне

СПОРТИСТИТЕ ВЕТЕРАНИ от Българска мастърс федерация – с 49 медала (23 златни, 10 сребърни, 16 бронзови по лека атлетика, плуване, бадминтон, стрелба с лък, гребане, кану-каяк, вдигане на тежести) от Световните мастърс игри в Торино 2013

за Шампионско дълголетие

СИЛВИЯ МИТЕВА - сложила край на своята дълга и изключително успешна кариера в художествената гимнастика

за Отбор на годината

НАЦИОНАЛЕН ОТБОР ПО ВОЛЕЙБОЛ (мъже) – класирал се на 4-о място на Световната лига, на Европейското първенство

за Постижение на годината

ИВО АНГЕЛОВ – световен и европейски шампион по борба (класически стил, кат. до 60 кг). /БГНЕС