Българинът Станимир Беломъжев е новият европейски шампион по ски ориентиране. В неделя състезателят триумфира в дългата дистанция от европейското първенство в Тюмен, Русия.

Беломъжев преодоля трасето за 1.33:50 часа и остави на 25 секунди зад себе си представителя на домакините Андрей Ламов.

Последното място на почетната стълбичка зае Ларс Хол Мохолд от Норвегия, който финишира с пасив от 50 секунди зад победителя.

В събота Беломъжев завърши четвърти в спринтовата дистанция в Тюмен. Тогава той остана на 22 секунди зад шампиона Ламов и на 8 секунди от бронзовото отличие, спечелено от норвежеца Улрик Нордберг.

В неделната дълга дистанция при жените българката Антония Григорова-Бургова завърши на осма позиция с време 1.18:11 часа. Тя завърши на 3:11 минути зад шампионката Мерви Песу от Финландия, финиширала за точно 1.15:00 часа.

Скандинавката изпревари драматично на финала само със секунда рускинята Татяна Рвачова. Бронзовият медал стана притежание на друга представителка на домакините - Анастасия Кравченко, постигнала резултат от 1.16:12 часа.