Роджър Федерер спечели за четвърти път финалния турнир от сериите Мастърс, като в спор за първото място в Шанхай се наложи над Давид Ферер с 3:0 сета - 6:2, 6:3, 6:2, само за 1.38 часа игра. Световният номер едно не срещна особени трудности срещу Ферер, който до този момент се представяше блестящо и бе записал четири победи, включително и над Рафаел Надал. Федерер бе на висота и в трите сета и записа осма победа над испанеца в осмата срещу помежду им. Докато Ферер бе неузнаваем, записвайки 38 непредизвикани грешки и само 10 печеливши удара. Докато швейцарският тенисист регистрира три пъти повече печеливши удари - 30. Федерер взе първата част с 6:2 само за 26 минути, пробивайки два пъти подаването на съперника си. Швейцарецът имаше леко колебание само в петия гейм, когато бе на точка да бъде пробит при 2:2 и 30:40. След това обаче записа серия от 18 точки в 19 разигравания. Във втория сет испанецът се отърси от нервното напрежение и оказваше съпротива до 3:3, когато фатална негова грешка доведе до пробив и 4:3 за швейцарския тенисист. Това разстрои играта на Ферер и той загуби следващия гейм на нула, а след това отново допусна пробив, въпреки че спаси три сетбола. Така след 6:3 Федерер поведе с 2:0 части. Испанският тенисист започна надъхано последната част и принуди Федерер да спасява геймболи в първия гейм. Световният номер едно обаче се спаси, а след това отново доминираше над Ферер, записвайки пробиви в четвъртия и последния осми гейм на третата част - 6:2. Така Федерер триумфира за втори пореден и общо за четвърти път при петте си участия в Шанхай - 2003/2004/2006/2007 години. Нещо повече той за пети път играе на финал тук, като през 2005-а година загуби от Давид Налбандиан в истински петсетов трилър. Освен това световният номер 1 се изравни с Илия Настасе като четирикратен победител в Мастърс къп. Засега само Иван Лендъл и Пийт Сампрас имат повече купи - 5. Това е осма турнирна победа за Роджър Федерер през 2007-а година, с което спечелените трофеи в неговата колекция вече са 53. За успеха швейцарецът прибра чек на стойност 1,2 милиона долара и приходите му през 2007-а година само от наградни фондове надхвърлиха 8 милиона долара - 8,6. Освен това Федерер си тръгва и със сребрист Мерцедес от серията R. "Щастлив съм. Това е последното и най-престижно състезание за годината и само най-добрият може да го спечели, бяха първите думи на Федерер след победата. Фантастично е да победя отново тук. Сега ми предстои почивка, тъй като сезонът бе доста дълъг, добави швейцарецът. Поздравления за Давид, който имаше една чудесна година. Пожелавам му още по-големи успехи през следващата", каза още Федерер. "Доволен съм от представянето си в Шанхай. Наистина играх силно, но на финала нямах шанс, защото Роджър е най-добрият в историята на тениса", заяви Ферер. При двойките шампиони станаха Марк Ноули (Бахама) и Даниел Нестор (Канада), които на финала се наложиха над Симон Аспелин (Швеция) и Джулиан Ноули (Австрия) - 6:2, 6:3. За успеха те получиха 205 000 долара. Двойка номер едно в света - братята Боб и Майк Брайън (САЩ) се отказаха от участие поради контузия в лакътя на Майк. Двамата обаче се надяват да играят срещу Русия във финала за купа Дейвис в края на месеца.