Баскетболният шампион Лукойл Академик се завърна от Италия само няколко часа преди дербито с ЦСКА вчера, но размаза червените с 92:69 в мача от Х кръг на първенството в Правец. Транспортната одисея на момчетата на Желко Лукаич продължи близо три денонощия след загубата от Бенетон Тревизо за УЛЕБ Къп. Тодор Стойков и компания бяха уморени и започнаха вяло мача. Затова през цялото първо полувреме червените водеха в резултата, а разликата достигаше 14 т. След почивката обаче Лукойл отвя съперника, като взе третата четвърт с 34:9 т. Червените останаха без дъх, не можаха да вкарат кош шест поредни минути и се пречупиха тотално. Минута преди края разликата беше 29 точки за домакините - 92:63. Отпускането им през първата част бе компенсирано с балансирана и агресивна игра през второто полувреме на всички състезатели. Така шест души завършиха с над 10 т. Над всички бе бразилецът Мурило да Роза, който отбеляза 18 точки и хвана седем борби. "Изпуснахме да поведем с по-голяма разлика и да я задържим. Очевидно на този етап толкова са ни възможностите. При повече характер през второто полувреме можеше и да направим мача оспорван", коментира наставникът на червените Росен Барчовски. Левски пък би у дома с 80:74 Ямбол и постигна седмата си победа. Сините дръпнаха мощно с 10 точки аванс за 21:11 в края на първата четвърт. Тогава обаче се разигра юношата на Левски Мартин Дурчев, който сега е в състава на Ямбол. Гостите започнаха да догонват в резултата с амбицията да обърнат мача. Особено в последната част момчетата на треньора Иван Чолаков се хвърлиха като опълченци да щурмуват коша на сините. Тогава успяха да сведат разликата само до 1 точка при 66:65 и да изравнят при 68:68. Левски обаче пак съумя да поведе и да поддържа крехък аванс. Баскетболистите на Ямбол не се отказваха да атакуват до сирената. Дурчев завърши с впечатляващите 29 точки за гостите, но това не стигна за победа. "Много съм обиден от съдийството, което беше тенденциозно във вреда на моя отбор - заяви треньорът на Ямбол Иван Чолаков. - Вярно, че имаме и грешки в играта. Липсва ни динамичен център. За съжаление срещаме пречки да купим играч от Украйна на този пост. Заради болки в кръста Митко Хорозов няма да играе до края на годината."