Три английски, италиански и испански клуба ще се класират автоматично за Шампионската лига от сезон 2009-а година нататък, оповести УЕФА. Според досегашния формат само по два отбора от тези страни имаха гарантирано място в най-комерсиалния футболен турнир. Четвъртите отбори от посочените по-горе страни ще участват в бараж заедно с третите отбори от следващите в класацията на УЕФА държави като Холандия и Португалия. Изпълнителният комитет на УЕФА оповести също, че пет от 32-те места в груповата фаза на Шампионската лига ще бъдат резервирани за отбори от по-скромните европейски футболни лиги. Това се прави с цел повече страни да могат да се докоснат до най-престижния клубен футболен турнир. Както е известно новият президент на УЕФА Мишел Платини се обяви в полза на малките футболни нации и благодарение на него ще бъдат осъществени промените. "Шампионската лига трябва да е по-демократична и да позволява на отбори от повече страни да играят в нея", заяви Платини. Промяна има и в турнира за купата на УЕФА, където в груповата фаза вече ще има 48 отбора, а не 40, както е в момента. Групит е ще бъдат 12 с по 4 отбора, като първите два ще продължават във фазата на елиминациите. Отменя се турнира Интертото, който даваше възможност за класиране на отбори в турнира за купата на УЕФА. Новост е и, че от 2009-а година нататък финалът в Шампионската лига ще бъде в събота, а не както досега по традиция в сряда.