България победи с 3:1 (22:25, 25:20, 25:20, 25:20) коравия отбор на Япония. Така нашите момчета почти си осигуриха квота за Летните олимпийски игри в Пекин през 2008 г. След днешния триумф на Бразилия над Русия и нашите успехи над избраниците на Владимир Алекно и Хидео Хагивара, на Пламен Константинов и компания им остава още една крачка до игрите в китайската столица. Утре те трябва да победят състава на Аржентина, за да получат мечтаната квота. Пред препълнените трибуни на залата в Токио японците започнаха вихрено мача и двете технически прекъсвания дойдоха при 4:8 и 8:16. Нашите момчета стартираха сковано и трудно организираха своята игра. В тази първа част 11 точки направи Такахиро Ямамото, а главният съдия Абдел Магид даде рамо на домакините с няколко спортни отсъждания в наша вреда. Чак в края на гейма Владо Николов и компания намериха себе си, но бе твърде късно - 22:25. Във втората част японците продължиха да играят силно, използвайки оптимално защита си. Нашите също се разиграха и държаха минимална разлика в своя полза през целия гейм. В края ас на Боян Йорданов и блок на Евгени Иванов доведоха резултата до 25:20 и 1:1 гейма. Третият гейм бе спечелен от българската блокада. След десетминутната пауза, която японската телевизия изисква, трикольорите излязоха на площадката мобилизирани и без капка подценяване на съперника. Матей Казийски се разигра и допусна само една грешка в тази част. С настроение и с чудесна игра момчетата на Мартин Стоев приключиха мача, взимайки и четвъртия гейм с 25:20. Добро включване направи диагоналът Боян Йорданов, който зае мястото на вече изтощения от дългата надпревара Владимир Николов. В края на тази последна част нашият отбор и домакините зарадваха темпераментната японска публика с няколко уникални разигравания и спасявания от пода. В крайна сметка бомбен сервис на Андрей Жеков и блокада като стена отказаха японците - 25:20. В зависимост от развитието на утрешните срещи в Световната купа, трикольорите могат да се окичат и със сребърните медали от надпреварата.