Българският национален отбор по волейбол изигра пореден разочароващ мач на световното първенство и загуби от Куба с 0:3 (23:25, 18:25, 28:30).

Възпитаниците на Пламен Константинов допуснаха трета поредна загуба във втората фаза на шампионата. В тези срещи те спечелиха едва един гейм - срещу Германия, а последната им спечелена точка беше срещу Русия (2:3) в първата фаза.

Националите се смъкнаха от пето на шесто място в група F с пет точки, но без спечелена във втората фаза. Със същия актив вече е и Куба, а с по-слаб са само Финландия и Китай, които имат съответно три и две точки.

Българският отбор влезе като фаворит в този мач, тъй като кубинците имаха едва две победи от началото на шампионата, притежават изключително млад състав, а в този мач бяха на пейката остана и капитанът Роландо Сепеда.

Ситуацията на игрището обаче беше коренно различна от очакванията. Българите започнаха добре и спечелиха шест от първите осем точки, но след това играта им се срина и до края на втория гейм беше кошмарна.

Кубинците изравниха при 12:12 в първия гейм, след което обърнаха резултата. Те поведоха с 23:21, a българите изравниха при 23:23, но след грешка от сервис и слабо посрещане в крайна сметка загубиха гейма.

Във втората част на игрището имаше само един отбор - кубинският, който взе ранно предимство, което постепенно увеличаваше. То достигна седем точки при втората техническа пауза, а разликата се запази до края.

Едва в третата част българите успеха да се представят малко по-добре. Националите поведоха с 19:14, но въпреки това не успяха да спечелят гейма. Те пропуснаха четири геймбола, а кубинците реализираха още първия си мачбол след аут на Соколов.

Българските волейболисти реализираха едва 42 от общо 90 атаки, а със своите 11 точки Цветан Соколов беше единственият играч в двуцифрен актив в отбора. Скримов пък реализира единствения ас от общо 70 сервиса.

В същото време българите допуснаха 27 грешки срещу 19 на съперника. Кубинците бяха и значително по-ефективни в атака - 46 успешни от 80 опита. Най-резултатен беше Сантиаго Урирарте с 19 точки.

В неделя България ще се изправи срещу Финландия в последния си мач на световното. Двубоят започва в 17.40 часа.