Защитаващият титлата си състав на Русия отпадна от световното първенство по волейбол за жени в Италия.

Късно снощи рускините отстъпиха срещу домакините с 1:3 (12:25, 17:25, 25:12, 23:25) и напуснаха турнира, след като допуснаха две поражения в двата си мача от третата групова фаза. Преди това "сборная" отстъпи със същия резултат срещу САЩ.

Италия спечели групата с две победи и само един загубен гейм, а САЩ зае втората позиция и продължава напред с актив от три точки и геймове разлика 3:4.

Руските волейболистки остават без медал на световното първенство за първи път след разпадането на СССР. Те спечелиха титлите през 2006 и 2010 г., а през 1994, 1998 и 2002 г. взеха бронзовите отличия.

Те завършват шампионата в Италия на шеста позиция, което е изравнено най-слабо постижение в цялата история. През 1982 и 1986 г. СССР заема шесто място, а всички останали участия на тима са приключвали с медал.

В група Н фаворитът за титлата Бразилия победи убедително Доминиканската република с 3:0 (25:19, 25:21, 25:17).

"Селесао" записа втори успех без загубен гейм и с максимален актив зае първото място.

Доминиканките напускат световното, след като в четвъртък загубиха драматично от Китай с 2:3, след като водеха с 2:0.

В полуфиналите, които са днес, Бразилия се изправя срещу САЩ в 17.30 часа, а домакините от Италия играят с Китай от 20.45 часа.