Държавата ще съфинансира възстановяването на Паметника-портал на 7-ми преславски полк. Условието е общината да се съгласи той да бъде поставен на автентичното му място в центъра на Шумен – между сградата на общината и Регионалния исторически музей. Това стана ясно на днешното заседание на Областната комисия „Военни паметници“, която разгледа мероприятията във връзка с честването на 100 години от Първата световна война и 70 години от края на Втората световна война.
Паметникът-портал на 7-ми преславски полк е построен през 1927-ма година и след това съборен през 1957-ма с решение на ОК на БКП, за да се освободи място за партизанския монумент, известен като Разперко.
„Превърна се в политика на Министерството на отбраната още при отбелязването на 100-годишнината от Балканските войни да се възстановяват паметниците на полковете. Поради това, че следващата година се отбелязват 100 години от Тутраканската епопея, МО ще подкрепи и възстановяването на Паметника-портал на 7-ми преславски полк на историческото му място“, каза Кристина Томова от Министерството на отбраната, която бе гост на заседанието.
МО щяло да даде половината пари. По предварителни сметки той щял да струва около 35 000 лв.
Срещу възстановяването на паметника на автентичното му място обаче възрази о.р. полк. Кольо Георгиев от НПО „Обединени българи за устойчив свят“. "На това място смятам, че не е уместно, няма как да се демонтира паметника на антифашиста. Когато обсъждахме избрахме две места за новия паметник – в градинката до задния портал на Военното училище или някъде около Летния театър“, каза той. Историкът Мишо Йорданов, който не присъства на заседанието, също бил против.
„Разбрах, че Мишо Йорданов не го харесва това място и искат да го сложат на задния портал на Военното училище. За мен няма да върши работа, ако е на друго място, а не където е бил. Всеки паметник си тежи на мястото“, каза обаче експертът по военни паметници на община Шумен Емил Игнатов.
„Разговарях с Иво Антонов от Министерството на отбраната и трябва да ви кажа, че, ако общината не се съгласи паметникът-портал да бъде изграден на историческото му място, финансиране няма да има. Аз също лично смятам, че той трябва да бъде там и би се вписал добре на мястото“, каза зам.-областният управител Петко Шаренков.
Докладна за възстановяването на паметника е внесена до главния архитект на община Шумен Снежана Андреева. По план строежът му трябва да започне през тази година и да завърши през 2016-та.
ШУМ.БГ
Коментари
Super
Мястото на този паметник е на мястото на Разперко!!
Не е нужно това чудовище там, което всеки ден да ни напомня за зверствата на комунягите !!
Анонимен
Разперко да не се пипа.Той е култуво сборище на металисти,пънкари,нео-нацисти,скинове,алколохици,гейове и лесбийки,емота през годините.
11
Най-после една добра новина в този скапан град!
Анонимен
При същото положение може да искаме възстановяването на Мавзолея на Георги Димитров на автентичното му място.Не виждам проблем в това.
Анонимен
През 1916 година този полк воюва срещу руснаците.Постройте ли го този паметник ще бъде осквернен незабавно.
Шуменец
Защо му викате Разперко като първите селяни. Паметника си има име, използвайте го!!!
Анонимен
Държавата имаше задължението да опази от разграбване от циганите Руската болница в края на града по пътя за Лозево.
Николчо Николов
Армията на следосвобожденска България започва от Шумен. Първият полкови войнишки паметник в новата ни история е на шуменският 7-ми пех. Преславски полк в Алдомировци, съхранен е, и се поддържа от хора нямащи нищо общо с Шумен. Един от първите полкови паметници градени с дарения след войните за Обединение на Отечеството ни през 30-те години е в Шумен, и е на 7-ми Преславски полк. Паметникът е съборен, за да се навири на негово место партийно-партизански Разперко. Паметник в чест на партизански отряд с една акция, в Смядово. Речено простичко, върху тленните останки на около 2000 мъже от Шуменско паднали по браните поля през войните стърчи партиен монумент. Мъжете които са били изписани върху паметника, нямат партийна принадлежност. Още нещо, за което в Шумен се мълчи: През ПСВ, Тутракан е освободен от Шуменската 4-та пех. Преславска дивизия.
Шуменец
Подкрепям с две ръце! Паметта на народа трябва да помни своите предци-геори, но мястото трбява да бъде там където е бил и преди - на мястото на комунистическия "Разперко", който слави чужда армия, страна и политика. Време е да се покланяма на СОБСТВЕНИТЕ си герои!