Държавата ще съфинансира възстановяването на Паметника-портал на 7-ми преславски полк. Условието е общината да се съгласи той да бъде поставен на автентичното му място в центъра на Шумен – между сградата на общината и Регионалния исторически музей. Това стана ясно на днешното заседание на Областната комисия „Военни паметници“, която разгледа мероприятията във връзка с честването на 100 години от Първата световна война и 70 години от края на Втората световна война.
Паметникът-портал на 7-ми преславски полк е построен през 1927-ма година и след това съборен през 1957-ма с решение на ОК на БКП, за да се освободи място за партизанския монумент, известен като Разперко.
„Превърна се в политика на Министерството на отбраната още при отбелязването на 100-годишнината от Балканските войни да се възстановяват паметниците на полковете. Поради това, че следващата година се отбелязват 100 години от Тутраканската епопея, МО ще подкрепи и възстановяването на Паметника-портал на 7-ми преславски полк на историческото му място“, каза Кристина Томова от Министерството на отбраната, която бе гост на заседанието.
МО щяло да даде половината пари. По предварителни сметки той щял да струва около 35 000 лв.
Срещу възстановяването на паметника на автентичното му място обаче възрази о.р. полк. Кольо Георгиев от НПО „Обединени българи за устойчив свят“. "На това място смятам, че не е уместно, няма как да се демонтира паметника на антифашиста. Когато обсъждахме избрахме две места за новия паметник – в градинката до задния портал на Военното училище или някъде около Летния театър“, каза той. Историкът Мишо Йорданов, който не присъства на заседанието, също бил против.
„Разбрах, че Мишо Йорданов не го харесва това място и искат да го сложат на задния портал на Военното училище. За мен няма да върши работа, ако е на друго място, а не където е бил. Всеки паметник си тежи на мястото“, каза обаче експертът по военни паметници на община Шумен Емил Игнатов.
„Разговарях с Иво Антонов от Министерството на отбраната и трябва да ви кажа, че, ако общината не се съгласи паметникът-портал да бъде изграден на историческото му място, финансиране няма да има. Аз също лично смятам, че той трябва да бъде там и би се вписал добре на мястото“, каза зам.-областният управител Петко Шаренков.
Докладна за възстановяването на паметника е внесена до главния архитект на община Шумен Снежана Андреева. По план строежът му трябва да започне през тази година и да завърши през 2016-та.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Кольо георгиев като Матросов
виц
Абе както сте я подкарало що не върнете и фесовете си .Като отричате историята отричате себе си малоумни копелета.Всичката е цъфнала в тоя град че някакъв паметник му е проблема.
Отдавна няма държава и армия а вие за някакви си надгробни паметници ревете.
Иванчо
НАГЛОСТТА НЯМА ГРАНИЦИ,ТОЯ ПОЛК.БИВШО ЗКПЧ,С РАЗНИ ПЛОНЖОВЕ ГО НАПРАВИХА К-Р НА ДИВИЗИЯТА,А ОТ ТАМ КАКВИ РУЖВЕТИ ВЗЕМАШЕ,НЯМА ЛИ КАПКА СРАМ.
майор Георгиев
Порталът на 7-ми полк е удачно да бъде възстановен като действащ на мястото на сегашния на Военния факултет. Така реално ще има връзка между история и настояще.
Шуменец
Да се изгради наново - да! Но да се събаря изграден паметник?!?! В никоя цивилизована и демократична държава не събарят паметници, било то и на отминали режими. Шумен беше кандидат за Европейска столица на културата през 2019 г. Искам от общината и най-вече тоя капацитет Емил Игнатов, дето си чака пенсията на удобното си местенце, да обяснят на всички нас как ще съборят паметника на Свободата, за да построят наново този на полка и кои точно европейски ценности и схващания ще спазят с този акт?!
Юрий Проданов
Така нареченият от шуменци "Разперко" е създаден от един от най-големите български скулптори Любомир Далчев - брат на поета Атанас Далчев. Това е голям майстор - от световен мащаб. На всичкото отгоре е и дисидент - през 1970 година се маха от комунистическа България, а негова пластична композиция е ситуирана на входа на Сан Франциско откъм моста "Голдън Гейт".
И така, всички скорородени антикомунисти и други бързаци на решенията да изпълнят командата "Свободно, поправи се!"
Не бързайте да събаряте, защото ставате същите, като безродниците, разрушили военния паметник.
"Разперкото" вече е част от градската среда и градската памет и не трябва да се бута - ще бъде престъпление. И не ме интересуват никакви идеологически аргументи "про-анти" - аман от политикани в този град и тази държава!
Ако МО дава парите под условие, това просто е номер да не дадат парите.
Нека за мястото се произнесат и архитекти. Колкото до военните - бъдещото място на този възстановен паметник е във Военното училище - а там място колкото щеш.Още повече, че в бъдещето на това пространство би трябвало да се оформи мемориална зона, свързана с вековното минало на шуменския гарнизон. И нека МО отвори това пространство за града и жителите му, а да не го пази като крепост под обсада. Но това е вече друг разговор :)
Анонимен
Войнишкия паметник да си отиде на местото, а разперкото да се препозиционира в Смядово, нали там е била партизанската акция
Ехееее
Само им вижте "експертите" в общината - цитирам експерта от отдел "Култура и реклама" Емил Игнатов -"... няма да върши работа ако е на друго място..." Как паметник "върши работа", г-н Игнатов - копае ли, оре ли, сее ли?! Вие в ТКЗС ли работите или в администрация?!?! И не е ли време да се вземат на работа СПЕЦИАЛИСТИ, които могат ПОНЕ да говорят културно и да имат ПОНЕ два синонима за всяка дума в своя речник, ПОНЕ когато работят в отдел "Култура и реклама" и ПОНЕ да ВЪРШАТ РАБОТА... УЖАС!!!!!!
Николчо Николов
Г-н Проданов, архитект Далчев, гради и войнишкият паметник в Търговище. Знаете ли, колко пъти паметникът в Търговище си е менил местото и защо? А, какво е останало от него днес? Знаете ли, че войнишките паметници в Шуменско са градени с дарения от майките и децата - не от държавата? Знаете ли, че мъжете изписани по паметниците са препогребвани, като за целта в основите на паметниците са полагани техни вещи? Знаете ли? Паметникът на 7-ми полк, трябва да е там, където са го поставили предците ни!