Софийска градска прокуратура (СГП) е възложила на Главна Дирекция "Национална полиция" да провери министерството на правосъдието. Повод е публикация от вестник "Труд" за обществени поръчки, свързани с климатици.

Материалът е подписан от Калоян Стоев, чиято снимка за разлика от други журналисти във вестник "Труд" не е показана. Името му не е и в редакционното каре на вестника.Публикациите му, основно насочени срещу министъра на правосъдието Христо Иванов и работата на неговото ведомство, започнаха да се появяват малко след обявяването на идеите за промяна на Конституцията.

Прави впечатление "светкавичната" реакция на държавното обвинение по случая. От съобщението става известно, че проверката е за престъпления по служба, сключване на явно неизгодни сделки и безстопанственост. Срокът е 60 дни.

В публикацията, която се появи в деня, в който предложенията трябваше да бъдат гласувани от временната парламентарна комисия, не е потърсено мнението на правосъдното министерство. В нея се твърди, че министерството е сключило договор за "Абонаментно сервизно обслужване и профилактика на климатизаторите" в сградите на ведомството с "ПроАрм" ЕООД. Стойността е 23 556 лв. с ДДС и е сключен чрез директно възлагане.

Това, според публикацията, поддръжката на климатичната техника на министерството излиза по 981,50 лв. а месец, а с предишния договор е струвала по 750 лв. на месец.

"Ще бъдат проверени описаните в статията на в. "Труд" данни, касаещи договора между Министерство на правосъдието и "ПроАрм" ЕООД за "Абонаментно сервизно обслужване и профилактика на климатизатори". Ще бъдат изискани всички документи по този договор и ще бъдат снети писмени обяснения от съответните длъжностни лица относно избора на изпълнител и проведената процедура", пишат от прокуратурата. Още повече - те ще изискат всички документи и по други обществени поръчки.

От министерството изпратиха уточняващо съобщение, в което наричат "неоснователни и манипулативни твърденията в публикацията" на в. "Труд". В позицията се прави бележката:

"МП оценява бързата и мащабна реакция на прокуратурата по повод на въпросната публикация на в. "Труд" и изразява надежда, че това е в резултат на общия стремеж на институциите на съдебната и изпълнителната власт към извършване на пълноценна реформа".

От ведомството пишат, че министерството не е било длъжно да прилага процедурите по закона за обществените поръчил, защото стойността на доставките е под 20 000 лв.

"За съответната услуга – абонаментно сервизно обслужване и профилактика на климатизатори в сградите на МП на ул. "Славянска" 1, ул. "Аксаков" 5 и бул. "Дондуков" 2а и на централната климатична инсталация на ул. "Аксаков"  5 - е определена прогнозна стойност в размер на 20 000 лв. без ДДС, което предвижда свободно договаряне.  Въпреки това, за участие в процедурата са поканени 3 (три) дружества след проведено маркетингово проучване. Получени са оферти и от трите дружества, като е избрано най-изгодното ценово предложение в размер на 19 630 лв. без ДДС, доколкото критерий за избора е предложената най-ниска цена. Другите две дружества са посочили по-висока цена", пишат от ведомството.

"Изцяло манипулативни са изчисленията в публикацията за завишената цена на поддръжката. Според статията в предишния договор поддръжката на климатичната техника на МП излизала по 750 лв. на месец, а с новия договор тя става 981 лв. на месец. Този начин на изчисление пропуска редица други параметри на договора, като например:

- предишният договор с "Газтек" ЕООД е сключен през 2011 г. (преди 4 години). С оглед промяна икономическите условия в страната е настъпило увеличение при заплащането на съответния вид услуги. Посочените суми в ценовите оферти и на трите дружества, участвали в обществената поръчка за тази година, се различават минимално, което води до извода, че такива са актуалните цени;
- междувременно броят на климатиците в МП се е увеличил от 136 на 146, което означава повече уреди за обслужване;
- новият договор предвижда профилактика на всеки месец, а не тримесечно, каквато е била практиката на предишната фирма и др", пишат от министерството на правосъдието. 

dnevnik.bg