Франция и Русия спечелиха големите дербита от груповата фаза и се класираха директно за четвъртфиналите на европейското първенство по волейбол.

Французите взеха драматична победа над Италия след обрат от 0:2 до 3:2 (23:25, 21:25, 25:19, 25:17, 15:13), а защитаващите титлата си руснаци продължиха убедителното си представяне и срещу Сърбия след 3:1 (25:23, 21:25, 25:18, 25:20).

Шампионите от тазгодишното издание на Световната лига събраха осем точки и изпревариха с една "скуадра адзура", за да заемат първото място в група В.

Ървин  Нгапет беше най-резултатен за победителите с 21 точки, а Антонин Рузие добави 17. Филипо Ланца и Османи Хуанторена отбелязаха по 16 точки за Италия, а Иван Зайцев завърши с 15.

С успеха французите си осигуриха влизане в по-лесния горен поток и в същото време поставиха италианците в тежка ситуация. В спор за място на полуфиналите те ще се изправят срещу победителя от плейофа между Сърбия и Естония.

Съдомакинът на шампионата пък ще трябва да мине през плейоф срещу Финландия, който е утре в Бусто Арсицио, а при успех ще срещне Русия в четвъртфиналите.

"Сборная" спечели максималните девет точки в група D и загуби само един гейм в първите си три мача. Руските волейболисти показаха отлична игра срещу Сърбия, като завършиха мача с 57% успеваемост в атака, 46% перфектно посрещане и 79% позитивно посрещане.

Най-резултатен за победителите беше Максим Михайлов с 19 точки. Дмитрий Мусерски добави 18 точки, включително три аса и пет блокади, а Егор Клюка завърши с 15. За Сърбия Александър Атанасиевич реализира 13 точки, но при 38% успеваемост в атака и пет грешки от сервис.

Сърбите заеха второто място в групата с пет точки, а Финландия завърши на трета позиция с три, след като се наложи над Словакия с 3:0 (26:24, 25:22, 25:22).