"Уикипедия" получава тазгодишната награда на принцесата на Астурия за международно сътрудничество.

Онлайн енциклопедията, която предоставя безплатно над 37 млн. статии на 288 езика е "пример за международно, демократично, отворено и активно сътрудничество", реши журито и сравни дейността ѝ с енциклопедичния дух на осемнадесети век.

Наградите на принцесата на Астурия се връчват ежегодно на личности или организации с постижения в науката, хуманитаристиката и обществената дейност. Основани през 1980 г. от тогавашния принц на Астурия – Фелипе, те минаха под егидата на принцеса Леонор, след като баща ѝ стана крал. Въпреки това на самата церемония днес наградата ще се връчи от краля и това ще е така, докато принцеса Леонор навърши пълнолетие.

Режисьорът Франсис Форд Копола получава наградата за изкуство. "Кариерата му е продължителна борба да запази абсолютната си независимост", отбелязва журито. Той е основна фигура както в индустрията, така и в киноизкуството.

Икономистката Естер Дуфло бе отличена с приза за социални науки за изучаването на причините за бедността и предлагане на редица решения за борбата с нея. Дуфло е преподавател по икономика в Масачузетския технологичен институт (Massachusetts Institute of Technology - MIT).

Философските изследвания на Емилио Йедо Иниго му донесоха наградата за комуникация и хуманитаристика заради философските си изследвания. "Вярвам, че думите и общуването са важни в изграждането на концепцията, която в наши дни наричаме "хуманитаристика" и която за гърците символизира справедливостта, истината, солидарността и филантропията", коментира той.

Еманюел Шарпонтие и Дженифър Дудна ще вземат заедно приза за технически и научни изследвания заради развитата от тях технология за пренаписване на генома. Откритията им разкриват възможности за лечение на генетични болести, за които в момента няма ефективни терапии.

Братята баскетболисти Пау и Марк Гасол са наградени за спортните си постижения. Двамата испанци създадоха и исторически прецедент – те са първите братя, изправили се един срещу друг в борбата за първата топка в Мача на звездите на NBA. Така те символично постигнаха заедно върховото място в най-оспорваната баскетболна лига в света.

Литературното отличие отива при кубинския писател Леонардо Падура за текстовете му, писани във "всички прозаични жанрове". Според журито те са "прекрасно приключение на диалога и свободата".

Наградата за мир ще получи Орденът на хоспиталиерите – международната католическа организация, основана през XI век. Братята йоанити участваха в грижата за болните от ебола в Западна Африка през 2014 г., помогнаха за пострадалите от земетресението в Перу през 2007 г. и тайфуна Йоланда, връхлетял Филипитените през 2013 г., както и на жертвите на икономическата криза в Испания.

dnevnik.bg