Номер 1 в мъжкия тенис Роджър Федерер продължава защитата на титлата си на Откритото първенство на Австралия, като не даде никакъв шанс на ветерана от Франция Фабрис Санторо във втория кръг на надпреварата. Федерер продължава напред след 6:1, 6:2, 6:0 над безпомощния 35-годишен французин. Зрителите се забавляваха, като аплодираха всяка спечелена точка от Санторо, което не се случваше често и се усмихваха снизходително на опитите на Санторо да се бори за всяка загубена топка. За втори пореден мач на Аустрелиън оупън Федерер губи едва три гейма. В първия кръг той се наложи над Диего Хартфийлд (Аржентина) - 6:0, 6:3, 6:0. С убедителна победа се поздрави и номер 3 в схемата Новак Джокович (Сърбия), който надигра Симоне Болели (Италия) с 6:1, 6:2, 6:2. "Винаги е добре да стартираш на турнир от Големия шлем с две поредни чисти победи. Не искам да подценявам никой от моите съперници", каза Джокович, който бе жестоко критикуван от рускинята Мария Шарапова за невинната си шега, която си направи с нея вчера. Финалистката от 2007 г. в Мелбърн е бясна, задето Новак Джокович в мача си от I кръг имитираше нейно изпълнение на сервис. Третият в света сърбин редовно кодоши колегите си и 1 милион души са гледали записи с негови скечове в Youtube.com. "Донякъде вече започна да ми досажда", отсече 20-годишната рускиня и от своя страна се подигра на навика на Новак да тупка дълго топката преди сервис. "За мен е още по-лесно да го имитирам, като за това просто трябва да тупкам ли, тупкам. Може да си остана така и цял ден. Но всъщност това си е негов номер и аз не искам да му отнемам от славата", каза ядосаната Маша. Испанецът Давид Ферер, пети в схемата на турнира, взе бърза победа срещу Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) след 6:3, 6:4, 6:0. Бившият номер 1 Хуан Карлос Фереро сложи край на мечтите на участващия с уайлд кард представител на домакините Алън Джоунс, като го победи с 6:4, 6:4, 6:2. Друг бивш номер 1 в мъжкия тенис и любимец на австралийските фенове Лейтън Хюит се затрудни максимално с узбека Денис Истомин, но в крайна сметка спечели със 7:6 (7:5), 6:3, 5:7, 6:1. Хюит, 19-и в схемата, загуби концентрация в третия сет, в който отстъпи с 5:7, но бързо възвърна ритъма си на игра и в четвъртия сет даде само гейм на съперника си, който е 216-и в световната ранглиста.