Поставеният под №2 в схемата на Australian Open Рафаел Надал, който надигра французина Жил Симон със 7:5, 6:2, 6:3 за 2:26 минути в ІІІ кръг, ще срещне на 1/4 - финалите друг французин - поставеният под №23 в основната схема Пол-Анри Матийо. Матийо стигна до мача с Надал след 4-часов маратон. Французинът се наложи над Щефан Коубек (Австрия)в петсетов трилър. Матийо достигна до успеха с 4:6, 7:6(4), 2:6, 7:5, 8:6 в мач, продължил точно 4 часа. Коубек поведе с 2:1 сета, но допусна обрат, въпреки че пласира 18 аса и общо 76 печеливши удара.Четвъртият поставен Николай Давиденко нямаше особени проблеми срещу друг французин Марк Жикел и постигна успех с 6:3, 6:2, 6:3 след 2:20 часа игра. Жикел, който за първи път в кариерата си достигна до третия кръг в Мелбърн, не издържа на напрежението и допусна цели 52 непредизвикани грешки срещу специалиста в играта от дъното на корта Давиденко. Така руснакът е само на една победа от четвъртия си пореден четвъртфинал в Австралия. Давиденко обаче ще има сериозен съперник в следващия кръг в лицето на сънародника си Михаил Южний.Южний, поставен под № 14, се справи с 208-сантиметровия хърватин Иво Карлович с 6:2, 6:4, 6:2 за 95 минути. Карлович направи скромните за неговите стандарти 11 аса и допусна 42 непредизвикани грешки. Южний пък изравни най-доброто си постижение на Откритото първенство на Австралия от 2003 година, достигайки до четвъртия кръг.Французинът Жо-Вилфрид Цонга (Франция) продължи с доброто си представяне и продължава напред след успех над Гилермо Гарсия-Лопес (Испания) с 6:3, 6:4, 6:2 за 1:43 час. Цонга направи 46 печеливши удара, в това число и 21 аса за успеха, за да запише най-доброто си представяне на "Мелбърн Парк". В следващия кръг той ще срещне сънародника си Ришар Гаске. Поставеният под № 8 Гаске се наложи над Игор Андреев (Русия) с 6:3, 6:2, 4:6, 6:4. Резултати от ІІІ кръг на Australian Open: №2 Рафаел Надал (Испания) - №28 Жил Симон (Франция) - 7:5, 6:2, 6:3 №4 Николай Давиденко (Русия) - Марк Жикел (Франция) - 6:3, 6:2, 6:3 №8 Ришар Гаске (Франция) - №31 Игор Андреев (Русия) - 6:3, 6:2, 4:6, 6:4 №14 Михаил Южний (Русия) - №20 Иво Карлович (Хърватия) -6:2, 6:4, 6:2 №23 Пол Анри Матийо (Франция) - Щефан Коубек (Австрия) - 4:6, 7:6(4), 2:6, 7:5, 8:6 Жо-Вилфрид Цонга (Франция) - Гилермо Гарсия-Лопес (Испания) - 6:3, 6:4, 6:2